1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Zararlı ve İşe Yaramayan Diyetler

Zararlı ve İşe Yaramayan Diyetler

zararli-diyetler

Günümüzde pek çok insan ideal kilo oranına kavuşup daha sağlıklı bir yaşam sürmek için zayıflamak istiyor. Bu nedenle kilo kaybı sağlayacak pek çok farklı diyet ve egzersiz yöntemlerini deniyorlar. Hatta bu yöntemlerin dışında bazı destekleyici gıda ürünlerini kullanarak zayıf bir görünüme sahip olmaya çabalayan pek çok kişi bulunuyor. Zayıflamak, kişinin boy ve kilo orantısını dikkate alarak yapması gereken bir şeydir. Sırf daha popüler diye zayıflamak kişinin sağlığını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle zayıflaması gereken kişilerin diyet yapmaları daha doğru olur. Ancak pek çok diyet programı zararlı ve işe yaramayan diyetler olduğu için kilo kaybı gerçekleşmiyor.

Diyet Nedir?

Diyet, uzman bir beslenme uzmanı tarafından kişinin boy ve kilosunu bakılarak oluşturulan beslenme listesi olarak bilinir. Genel olarak diyetler ana ve ara öğünlerden oluşur. Diyetlerde öğün sayısı 2 ile 6 arasında değişiklik gösterebilir. Diyet listelerinde daha çok sebze ve sağlıklı yağlar ile pişirilmiş etlerin yenilmesi tavsiye edilir.

Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet yapmak her ne kadar sadece beslenme ile ilgili olarak bilinse de aslında psikolojiyle de doğrudan ilgisi vardır. Bir kişi psikolojik olarak kendini diyet yapmaya hazır hissetmelidir çünkü diyet yapmak akıl ve iradeyle alakalıdır iradesi güçlü olan insanlar daha rahat kendini motive edecek ve sevdiği düşük kalorili ve sağlıklı yiyecekler tüketecektir. Ayrıca spor yapmanız rahat diyet yapmanıza yardımcı olur.

Zararlı Diyetler Nelerdir?

Genel olarak diyetler, beslenmeyle alakalı olduğu için hep sağlıklı olarak görülür. Ancak bazı diyet tipleri, diyet yapan kişileri zorlayıp sağlıklarını olumsuz etkileyebilir. Zararlı diyetlerin şu şekildedir;

  • Tek öğün beslenme
  • Uzun süre aç kalma
  • Kişiye uygun listenin hazırlanmaması
  • Fazla meyve tüketimi
  • Karbonhidrat ağırlıklı beslenme
  • Su tüketmeme
  • Paketli ürünleri tüketme

Bunlar diyet listelerinin zararlı olduğunu gösteren maddelerden sadece birkaçıdır. Diyet yaparken her besinden az şekilde tüketerek vücudunuzu besleyebilirsiniz. Ayrıca diyet yaparken bol su tüketmek ve spor yapmayı unutmamanız gerekiyor. Bu şekilde kilonuzu kastan değil yağdan kaybederek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap