İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Tetanoz aşısı koruma süresi ne kadar

Tetanoz aşısı koruma süresi ne kadar

Tetanoz aşısı koruma süresi ne kadar

Tetanoz aşısının koruma süresi ne kadar

Her kişiye belirli dönemlerde tetanoz mikrobu bulaşmasın diye tetanoz aşısı yapılır. Bebeklik, çocukluk, hamilelik ve yetişkinlik dönemlerinde belirli senelerde yapılmaktadır. Tetanoz aşısı ne kadar korur size detaylıca bilgi vereceğiz.

Yetişkin kişilerde tetanoz aşısı kaç yıl korur

Yetişkin kişilerde tetanoz aşısı yaptırdıktan 10 sene kadar koruyucu etkisi vardır. 5 sene boyunca kesin koruyuculuk etkisi de bulunmaktadır. İlk 5 senenin boyunca olası bir yaralanma durumunda tetanoza yakalanma olasılığı düşüktür. 10 yılı aştıktan sonra tetanoz aşınızı yenileyin.

Hamilelik gebelik döneminde tetanoz aşısı ne kadar korur

Hamilelik dönemlerinde hem anne sağlığı için hemde bebek sağlığı için 2 defa yapılmaktadır. Bunun nedeni anne yanlışlıkla bir yerini keser bebeğe filan tetanoz virüsü bulaşmasın diye. Bundan dolayı hamileliğin 4 ayından itibaren ve 6 ayında 2 doz şeklinde tetanoz aşısı yapılmaktadır.

Çocuklarda tetanoz aşısı koruma süresi ne kadar

Çocuk doğuktan 16 aya girdiğinde ilk tetanoz aşısı uygulanır. Sonra 1 sınıfta ve 8 sınıfta son kez çocukluk dönemi aşısı yapılır. Daha sonra yetişkin döneme ulaştığında 10 yılda bir defa periyodik olarak aşı yapılır. Çocukluk döneminde yapılan aşılar boğmaca ve difteri hastalıkları içinde yapılmaktadır. Tek aşı 3 hastalığa karşı vücudunuza koruma etkisi yapar.

Yorum Yap

Yorum Yap