İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Taş Devri Diyeti Nedir?

Taş Devri Diyeti Nedir?

tas-devri-diyeti

Son dönemlerde adını sıkça duyduğunu taş devri diyeti nedir? Taş devri diyeti taş devrinde yaşayan kişilerin bulabilecekleri hiç bir işleme uğramamış gıdaların tüketilmesi esasına dayanan bir diyettir. Bu diyet paleo diyeti olarak da anılmaktadır. Yapılan araştırmalar hiç bir şekilde işleme tabi tutulmayan gıdaları tüketerek yapılan diyetin daha hızlı kilo vermeyi sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca gıdaların genel olarak çiğ olarak tüketilmesi esasına dayanmaktadır. Sadece zayıflamak amacıyla değil sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemek amacıyla kullanılmaktadır.

Taş Devri Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler

Taş devri diyetini uygulayacak kişilerin işlem görmemiş ürünleri tüketmeleri gerekmektedir. Bu diyeti uygulayacak kişilerin tüketmeleri gereken besinler ve tüketilme şekilleri şu şekildedir;

  • Taş devri diyetini uygulayan kişilerin işlenmemiş etleri az pişmiş şekilde tüketmesi gerekmektedir.
  • Diyette tereyağı, bitkisel yağ, zeytinyağı ve hayvansal yağlar tüketmek serbesttir.
  • Taş devri diyetini uygulayan kişilerin kesilmiş ve ekşimiş süt ürünlerini tüketmesi gerekmektedir.
  • Diyette yer alan sebzelerin genel olarak çiğ tüketilmesi önerilmektedir. Eğer pişirilecekse buharda pişirilmiş sebzeler tercih edilmelidir.
  • Diyette deniz balıkları ve doğal tavukların tüketilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Diyette yer alan sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Günde 3 yumurta tüketilmesi önerilmektedir. Ancak yumurtanın rafadan şekilde pişirilmesi gerekmektedir.

Bu şartları uyarak diyet yapanların zayıflamada başarı elde ettikleri ve sağlıklı yaşam sürdükleri araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Taş Devri Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler

Taş devri diyetinde tüketilmesi önerilen besinlerin tüketilmesine dikkat etmenin yanı sıra tüketilmesi önerilmeyen besinlere de dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak bu diyette hiç bir şekilde işlem görmemiş besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca unlu gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Mısır, ayçiçeği ve kanola yağlarının kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Tavuk ve balık çiftliklerinde üretilmiş olan tavuk ve balıklar tüketilmemelidir. Un dışında şeker ve tuzun da tüketilmemesi gerekmektedir. İncir, muz, şeftali ve üzüm gibi bol şeker içeren meyvelerden uzak durulması gerekmektedir. Meyve suyu, kola ve enerji içecekleri kesinlikle tüketilmemelidir.

Taş Devri Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Şeyler

Taş devri diyeti yapanların günde 8 bardak su tüketmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca diyetteki tüm besinlerin az pişirilmesine dikkat edilmelidir ve mümkün olduğu kadar çiğ yenilmelidir. Diyetle beraber düzenli egzersiz ve spor yapılmalı ayrıca güneşlenmeye dikkat edilmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap