İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

soguk-havalarda-cilt-kurulugu

Kış ayları geldiğinde eğer nemli bir bölgede yaşanmıyorsa cilt kuruluğu en önemli problemlerden biri oluyor. Bu yazımızda soğuk havalarda cilt kuruluğu nasıl önlenir? üzerine yoğunlaşacağız ve buna dair birtakım önemli tavsiyelerde bulunacağız.

Kremlerin Kaliteli Olmasına Özen Gösterin

Soğuk havalarda cilt kuruluğu nasıl önlenir? Sorusuna verilecek ilk cevap olarak cilt kuruluğu için üretilmiş olan kremleri kullanmaktır. Cilt kuruluğuna özel olarak üretilen kremleri satın alırken aşağıdaki hususlara önem verilmelidir:

  • Doğal içerikli olmalı,
  • Kolay emilebilir olmalı,
  • Zeytinyağı ihtiva etmeli.

Kremler seçilirken yukarıda belirtilen niteliklere sahip olduğuna dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca ucuza satılan ve yapay içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır. Kremi kullandıktan sona en az 2 saat el ve yüz yıkanmamalı ve eller giysiyle temas etmemelidir. Aksi durumda krem kolaylıkla vücuttan çıkacak ve etkisi azalacaktır. Krem, uyumadan önce kullanılacaksa yatağa ve nevresimlere bulaşmamasına dikkat edilmeli ve eli yapış yapış yapan kremler kullanılmamalıdır.

Zeytinyağı Kullanın

Soğuk havalarda cilt kuruluğu nasıl önlenir? Sorumuzun ikinci cevabı olarak cilt için zeytinyağı kullanmaktır. Zeytinyağı en doğal kremlerden biridir. Cildi nemlendirir ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Zeytinyağını kullanırken bir pamuk yardımıyla az miktarda zeytinyağı cilde sürülür. Mümkün olduğunca 2-3 saat el ve cilt yıkanmamalıdır. Zeytinyağı kuruyan bölgeleri yumuşatacak ve ağrıları dindirecektir.

Çok Sık Banyo Yapılmaması

Cilt kuruluğuna çok sık ve uzun süreli banyo yapmak iyi gelmez. Bunun için banyo yaparken banyonun kısa süreli olmasına ve suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Diğer yandan, soğuk suyla banyo yapmak cildi kurutacak ve daha gergin hale getirecektir. Bu açıdan duş aldıktan ve kurulandıktan sonra gerilen cilde zeytinyağı ya da krem kullanmak cildin rahatlamasına önemli bir katkıda bulunacaktır.

Beslenme ve Ortamın Nemli Olması

Cilt kuruluğu olan kişilerin yüksek karbonhidrat içerikli yiyeceklerden uzak durması gerekir. Diğer yandan, sağlıksız yiyecekler cilt bakımında hiç önerilmediği için fast food tarzı ya da işlenmiş gıdalar tüketilmemelidir. Öte yandan, çalışılan ya da oturulan odanın nemli olmasına özen gösterilmelidir. Her sabah 5-10 dakika odalar havalandırılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap