İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Selülite Neden Olan Hatalar

Selülite Neden Olan Hatalar

selulit-tedavisi

Selülite neden olan hatalar arasında fazla kilo durumu etkili değildir. Çünkü selülit genel olarak genetik ve hormonal yapı ile alakalıdır. Bu sebepten dolayı da zayıf kişilerde de görülebilen bir olaydır.

Kadınlarda selülit oranı oldukça fazladır. Erkeklerde ise selülitin ortaya çıkma oranı daha azdır çünkü yağ hücrelerinin, kasların, bağ dokularının kadın ve erkeklerde dağılımı farklıdır. Bunun yanında kadınlardaki östrojen seviyesi erkeklere göre yüksektir. Bu sebepten dolayı da yağ birikimi artınca selülit oluşur. Selülite neden olan hataları şu şekilde açıklamak mümkündür:

Hormonal Durumlar ve Yaş Etkisi

Kadınlarda östrojen seviyesinin menopoza yaklaşıldığı durumlarda azalması, kan akışının azalmasına yol açar. Alt sirkülasyon, düşük kollajen üretimine sebep olur. Östrojen seviyeleri düşünce yağ hücrelerinin büyümesine yol açar.

Tüm bu durumlar, yağ birikintilerini görünür kılar. Deri altında bulunan yağ dokusunun zayıflaması durumunda ise çukurlaşma oluşur. İleri yaşlarda da cilt elastik ve ince bir hal alır. Bu da sarkma olasılığını artırıp selüliti ortaya çıkarır.

Genetik Etkenler

Genetik etkenler, yağın deri altına dağılımını ve dolaşım seviyelerini etkileyebilir ve bu etkenler selülit gelişimini yakından ilgilendirir. Bunun yanında selülit oluşumuna anjiyotensin dönüştürücü enzimin uğramış olduğu mutasyon da etkide bulunur.

Diyet ve Yaşam Biçimi Etkenleri

Egzersiz ve diyet, selülit görünümünü azaltmada etkili olabilir. Yüksek oranda yağ, karbonhidrat ve tuz tüketimi yapan kişilerde selülit görülme oranı fazla olup çok az lif tüketen kişiler için de selülite yakalanma oranı yüksektir.

Sigara içip egzersiz yapmayan, uzun zaman aynı pozisyonda oturan veya devamlı olarak ayakta duran kişilerde selülit oranı oldukça yaygındır. Kalçayı sıkan ve hareketi sınırlandıran iç çamaşırları kan akışını kısıtlayabilir, bunun sonucunda da selülit oluşumu gerçekleşebilir.

Stres Etkeni

Stresli bir yaşam biçimi, katekolamin adrenalin ve noradrenalin seviyelerini yükseltir. Stres hayatın içinde bulunan ve yaşantıya önemli etkisi olan bir olgudur. Strese yol açan nedenlerden uzak kalmak iyi hissetmeye neden olur. Stresin ortadan kaldırılması durumunda da selülit oluşumu büyük bir ölçüde azalmış olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap