İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Reflü tedavisinde kullanılan bitki çayları

Reflü tedavisinde kullanılan bitki çayları

bitki çayları

Reflü hastalığı tedavisi hakkında sağlık kategorimizde bahsettik. Şimdi herkesin rahatsız olduğu ve yaşamı boyunca karşılatığı reflü hastalığına iyi gelen bitkisel çaylar nelerdir. Malum çoğu hasta kimyasal ilaç kullanmak yerine bitkisel tedavi yöntemlerini tercih etmektedir.

Reflüye iyi gelen doğal bitkisel çaylar nelerdir

Karaağaç çayı reflü hastalığını anında hafifletmek için içebilirsiniz. Mideyi hafifletici etkisi vardır. 2 su bardağı sıcak suyun içeresine 2 yemek kaşığı karaağaç kabuğunun tozunu atın ve demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra tok karnına içebilirsiniz.

Papatya çayı malum olmazsa olmaz her hastalıkta olduğu gibi reflü hastalığına da iyi gelmektedir. 1 litre sıcak suyun içeresine 5 yemek kaşığı kurutulmuş papatya atın ve 7 dakika kadar demletin. Sonra içeresine bal veya kestane balı katarak içebilirsiniz. Mutlaka yemeklerden sonra ve 3 öğün kullanmaya özen gösterin.

Meyan kökü çayı reflünün yanı sıra ülser tedavisinde kullanmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır. Bunun yanı balgam söktürücü özelliği vardır. Solunum yollarını temizler. Diğer bitkisel çaylar gibi bunu da basitçe hazırlayabilirsiniz.

Zerdeçal çayı içeresinde bulunan antioksidanlar olduğunda hızlıca tedaviye yanıt vermektedir.

Hatmi çiçeği çayı sade reflü hastalığı için değil, soğuk algınlığı, bronşit ve sindirim sistemi sorunları için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Kullandığınız bitkisel çaylar sindirim sistemini rahatlatır. Reflü belirtilerini tetikleyici etkileri olabilir. Bunun dışında bazı çaylar ise aynen kimyasal ilaçlar gibi yan etkileri olabilir. Reflü olan kişiler bitki çayları içmeden önce uzman doktora danışmaları gerekir. Reflü ilerlemişse yemek borusunda yara oluşmasına neden olabilir. Bu durum zamanla kanser gibi ciddi hastalıklara neden olur. Bitki çayları ve bununla ilaç kullanan hastalarda şiddetli yan etkiler yapabilir. Bunun için doktorunuza danışın.

Yorum Yap

Yorum Yap