1. Ana Sayfa
  2. Bitki ve Çiçek Bakımı
  3. Müge çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi

Müge çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi

müge çiçeği

Zambakgiller familyasına ait olan Müge çiçeğinin bir adı da inci çiçeğidir. Türkiye ‘ de Akdeniz ve Marmara bölgesinde yetişir. Çiçek açma zamanı Nisan ve Mayıs aylarıdır. Müge çiçeği, 20-30 cm boyunda, sürünücü köklü, çok yıllık otsu bir bitkidir. Çok güzel kokulu çiçeklere sahiptir. Müge çiçeğinin, paralel damarlı, oval, tam kenarlı ve koyu yeşil yaprakları vardır. Uzun bir sapın ucunda salkım şeklinde toplanan çiçekleri çan şeklinde olup beyaz renklidir ve uçları altı lopludur.

Müge çiçeği nasıl bakılır? Müge çiçeği, direk gün ışığı alan yerleri sevmez. Hafif gölgeli yerler Müge çiçeği bitkisi için en uygun alanlar olduğu gibi tam gölge olan yerlerde de yaşayabilir. Ayrıca hava akımdan kolay etkilendiği için bu tür alanlardan korunmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk havada kalmamalıdır. Aksi taktirde çiçeğin yaprakları, kök ve çiçekleri zarar görebilir. Eğer çiçeğinizi balkonda saksı içerisinde yetiştiriyorsanız, gün ışığı almayan yönünü ara sıra gün ışığına çevirmelisiniz. Yoksa, Müge çiçeği gün ışığı yönünde büyür ve gelişir diğer tarafı fazla gelişme gösteremez. Bahçelerde gölge olan bölgeleri yeşillendirmek için ideal bir bitkidir. Bulunduğu alanı çoğalarak kaplar. Aynı zamanda dikili olduğu yerde 10 yıl gibi uzun süre yaşayabilir. Çok küçük alanlara çok sayıda Müge çiçeği bitkisi ekilebilir.

Müge çiçeği bitkisi nasıl çoğaltılır? Müge çiçeği bitkisi çoğaltılması sonbahar aylarında yapılmalıdır. Kökten ayırma yöntemi ile çoğaltabilirsiniz.  Ayırdığınız yeni bitkileri 6-7 cm aralıklarla dikin ve dikeceğiniz her bitkide 1-2 göz olmasına özen gösterin. Ekimden sonra ve bütün yaz mevsimi boyunca bol bol sulayın.

Müge çiçeği nasıl yetiştirilir

Müge çiçeği nasıl sulanır? Yaz aylarında bitkiler daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Müge çiçeği de diğer aylara göre yazın daha fazla su ister. Sulama işlemi her zaman aynı miktarda yapılmalı ve bitkinin toprağının her tarafının içice sulandığından emin olunmalıdır. Kış aylarında ise Müge çiçeğine oda sıcaklığında çeşme suyu verilmelidir. Kış aylarında, Müge çiçeği bitkisine haftada bir kere, yaz aylarında haftada 2 kere su vermek çiçeğin su ihtiyacına cevap verecektir. Sulama işlemi saksıda yetiştirilen Müge çiçeği için üsten yapılmalıdır.

Müge çiçeği nasıl gübrelenir? Müge çiçeğinin ömrünün uzun olması, bitkinin daha sağlıklı büyüyüp gelişmesi için çiçekçi ve seralardan alacağınız çiçek besinini en az yılda bir kere vermeniz gereklidir.

Müge çiçeğinizin saksısını bahar aylarında 2 yılda bir değiştirmeniz gerekir ve bulunduğu saksıdan bir boy büyük saksı olmalıdır. Bitkinizin toprağı ise kumlu, balçıklı ve suyu iyi geçirebilen özellikte olmalıdır. Müge çiçeği nasıl budanır, diye soracak olursanız, şu şekilde cevap verebiliriz. Müge çiçeği bitkinizin çiçekleri solup döküldüğü zaman, solmuş yapraklar ve çiçekler kesilerek budanır. Kesme çiçekçilikte de kullanılan Müge çiçeği çok pahalı bir çiçek değildir. Pembe renkli Müge çiçeği fiyatı 9-10 lira arası, beyazı ise 8-9 lira arasında bir fiyata satılmaktadır.

Müge çiçeğinin anlamı nedir? Tüm dünyada  Müge çiçeği denince,  akla ilk olarak zarafet ve kırılganlık gelir. Etrafına enerji ve hayat veren Müge çiçeği, iş kendisine geldiğinde kırılganlığı ile dikkat çeker.

Yorum Yap

Yorum Yap