1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon
  3. Mobilya Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mobilya Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

mobilya-dekorasyonu

Herkesin değişik evleri, ihtiyaçları, olanakları ve buna karşılık farklı zevk ve tercihleri vardır. Küçük ya da büyük evler olsun her mekan için doğru dekorasyon adına bazı önemli ipuçları ve dikkat edilmesi gerekenler vardır. Mobilya dekorasyonunda gerek klasik mobilya gerekse de minimalist ve modern tarz tercih edilsin öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta işlevsellik ve ferahlıktır. Peki, Mobilya Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Tasarım Yapılacak Mekân Ölçüleri

Mobilya dekorasyonunda en önemli noktaların başında, oda ya da mekânın boyutlarına göre mobilyaların belirlenmesi ve kullanılması gelir. Bu kapsamda öncelikle dekorasyon düşünülen alanın ya da odanın ölçüleri tam olarak belirlenmeli, bu ölçüler kapsamında mobilya tercihi yapılarak büyük ya da küçük gelme gibi sorunların önüne geçilmelidir.

Bu nedenle mobilyaların görünümleri kadar ölçüleri de mükemmel bir dekorasyon söz konusu olduğunda göz ardı edilmemesi gereken en önemli konular arasında yer alır.

Tarz Uyumu

Mobilya dekorasyonu nasıl yapılır? sorusuna verilecek cevaplar arasında önemli bir yeri de mobilyaların tarzı belirler. Planladığınız tema kapsamında seçeceğiniz mobilyaların tarzı birbirine uyumlu olmalıdır. Ayrıca seçilen mobilyaların yerleşeceği mekanın ya da alanın tarzına da uyum göstermesi gerekir.

Bu kapsamda klasik mobilyalar ile modern mobilyaların aynı yerde kullanılması dekorasyon açısından tavsiye edilmeyeceği gibi, modern oluşturulmuş bir mekanda, bu mekanın ruhuna aykırı şekilde ağır ve klasik mobilya kullanımı da tercih edilmemelidir.

Yardımcı Unsurlar

Mobilya dekorasyonunuzu yaparken, size yardımcı olacak ayrıntılar ve bunlarında birbirleri ile uyumu çok önemlidir. Bu kapsamda seçilecek;

  • Perdeler,
  • Tablolar,
  • Dekoratif eşyalar,
  • Avize ve aksesuarlar

Genel dekorasyon tarzına ve mobilyalara uyumlu olmalıdır. Bu şekilde mobilya dekorasyonunuzu noksansız şekilde tamamlayabilirsiniz.

Renk Faktörü

Mobilya dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise belirlenecek renk tercihidir. Bu kapsamda mobilya renkleriniz ile ışıklandırma ve duvar renklerinizin belirli bir uyum içinde olması ve şık görünüme katkı sağlaması gerekir. Birbirleri ile kullanılan renk tonları değişen moda anlayışı kapsamında değişim gösteren bir konu olduğundan trendleri takip etmek sizin dekorasyonlarınıza da olumlu manada katkı sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap