İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Mide yanmasının nedenleri nelerdir

Mide yanmasının nedenleri nelerdir

mşde-yanması

Mide yanması belli yaşlardan sonra görülmeye başlar. Hazımsızlık yapan bir mide muhakkak yanma ile karşılaşır. Yapılan son araştırmalarda her 4 kişiden 1 kişi mide yanması sorunu ile karşılaşmaktadır. İnsanların genelde kafalarına göre kullandıkları ilaçlar sonucu mide yanmaları artmaktadır. Hazımsızlık hissi olan kişide kalp yanması, iştahsızlık, mide bulantıları ortaya çıkmaktadır.

Mide yanmasının nedenleri sebepleri nelerdir

H pilori enfeksiyonu

Bir çeşit bakteri olan h pilori mide yanmasının bir numaralı sebebidir. Midenin iltihaplanmasına neden olan enfeksiyondur. Gastreentoloji uzmanı proton pompası inhibitörü ve antibiyotik ile tedavi etmektedir.

Yemek alerjisinden dolayı mide yanması olur

Yemek yedikten sonra mide yanması oluyorsa o yediğiniz yemeğe karşı alerjiniz var demektir. Bazı kişilerde kusma ve mide bulantısı olur. Küçük sorunlarda anti histamin kullanımı sorunu ortadan kaldırır. Yinede bir doktora başvurunuz.

Mide ülseri

Mide bulunan açık yaralar mide asi ile temas eder ve şiddetli ağrılar mide yanmasına neden olur. Mide rahatsız olan hastalar gece daha şiddetli şekilde ağrıyı hissederler.

Mide ülseri tedavisi için ilaçlar ile uzun süre ciddi şekilde takip edilmesi gerekir. Mide ülseri olan kişiler alkol, sigara, ağır yağlı yemekler ve acılı yemeklerden uzak durması lazım. İyileşmeyen mide ülseri ise ameliyat ile alınır.

Mide bağırsak iltihabı

Mide oluşan enfeksiyon sonucu veya zehirli gıdalardan dolayı iltihap oluşur. Kusma ve ishal gibi belirtiler varsa kanlı ise acil olarak uzman doktora gidiniz. Mide gribi de mideniz yanma yapmaktadır.

Aşırı mide asidi

Mide yanmasından en büyük etken mide asidinin aşırı fazla olması demek. Yemeği sindirmeye yetecek kısmından fazla asit olması midenizde yanmaya neden olur. Mide asidine iyi gelen ilaçlar pepcid, axid ve zantac ile mide asidini önleyebilirsiniz.

Stres

Malum her hastalığın neredeyse ilk sebepleri olarak bakılır. Stres mide asidinin çok fazla olmasına neden olur ve otomatik olarak midenizde yanma olur. Yoga, meditasyon ve egzersiz gibi rahatlatıcı hareketler yapınız.

Yorum Yap

Yorum Yap