İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki ve Çiçek Bakımı
  3. Kurdele çiçeği nasıl yetiştirilir

Kurdele çiçeği nasıl yetiştirilir

kurdele çiçeği

Ana vatanı Güney Afrika ‘nın kıyı kesimleri olan kurdele çiçeği, hanımların  ev dekorasyonlarında en çok tercih ettiği çiçeklerden biridir.Bulunduğu ortama farklı bir hava katan, uzun ömürlü ve dayanıklı süs bitkilerindendir. Ofis ve iş yerleri gibi alanlarda da pek sık karşılaştığımız kurdele çiçeğinin doğada bir çok türü bulunmaktadır. Kurdele çiçeği koyu gölgeli alanları sevmez. Uzun ve düz yapraklara sahip olan kurdele bitkisi, yağmurun bol olduğu dönemlerde bol bol su depolar. Depoladığı sularla yumrular oluşturur ve havaların kurak gittiği zamanlarda depoladığı suları kullanır. Çok fazla yumru oluşturur fakat bu yumrulardan filizlenme oluşmadığı için kurdele çiçeği yumrulu bitkiler sınıfına dahil değildir. Kışın en fazla -7 derece soğuğa kadar dayanır fakat yapraklarını kaybeder.

kurdele çiçeği bakımı

Kurdele çiçeğinin türleri : Kurdele çiçeği, bir kaç çeşidi bulunan bir süs bitkisidir. Bunlar;

  • Ortası yeşil kenarları beyaz
  • Zarif kavisli şekilde gelişenler
  • Yaprakları düz ve dik olarak büyüyenler
  • Ortası beyaz olup kenarları yeşil olanlar
  • Çok kısa gövdeli olan bir türü vardır bu türünün düz yeşil yapraklı vardır. Diğer çeşitlerinde gövde oluşumu yoktur.

Evlerde saksı içerisinde en çok yetiştirilen türleri, yaprak ortası beyaz kenarları yeşil, uzun sapları beyaza yakın renkte ve yeşil yapraklarının kenarları beyaz,uzun sapları yeşil olanlardır. Kurdele çiçeği yetiştirmek isteyenler, bitkinin yazın öğle güneşine maruz kalmamalarına dikkat etmeleri, sabah ve akşam güneşi alan yerlerde bulundurmaya özen göstermeli ve koyu gölgeli alanlardan çiçeği uzak tutmaları gerekmektedir. Kurdele çiçeği çok fazla aydınlık alanları sever.

  • Kurdele çiçeğinin yaprak sağlığını nasıl korumalıyız? Kurdele çiçeği yapraklarının güzelliği ile meşhur bir çiçektir ve genellikle bu özelliği için evlerde yetiştirilen bir süs bitkisidir. Bu nedenle kurdele bitkisinin yapraklarının sağlığını korumak çok önemlidir. Hiç kimse yaprak uçları ve yaprak kenarları kurumuş, bozulmuş ve sağlıksız bir görünüşe sahip çiçekleri sevmez. Kurdele çiçeğinizi bu durumlardan korumak için klorlu su ile sulamaktan kaçınmanız gerekmektedir. Kullanacağınız sulama suyunu açık havada 2 gün bekletirseniz suyun klorunun uçmasını sağlamış olursunuz.

Kurdele bitkinizin gübrelenmesi işlemini keçi, solucan, koyun gibi hayvanların doğal gübreleri ile yapmalısınız. Diğer gübreler toprağın tuzunu artıracağı için çiçeğiniz sağlıklı bir şekilde gelişemez.

Toprağı : Tozlu toprakları sevmeyen kurdele çiçeği için en ideal toprak türü, az asitli veya az alkali, suyu iyi süzen humuslu topraklardır. Eğer kurdele çiçeğinizi doğal humuslu toprakta yetiştirirseniz, ayrıca gübre ve bitki besini vermeden birkaç sene çok güzel bir şekilde büyüyerek, gelişebilir.Daha sonra toprağını değiştirebilirsiniz. Eğer hazır poşette satılan toprak kullanıyorsanız, Mayıs- Eylül ayları arasında yaptığınız her 4 sulamada bir sulayacağınız suya bitki besini katmalısınız.

Kurdele çiçeği nasıl sulanır? Çiçeğin toprağını kontrol edin. Hafif bir kuruma olduğunu gördüğünüzde sulama yapın. Kloru ve tortusu olmayan dinlenmiş su ile sulama yapın. Kış aylarında serin bir ortamda hiç sulama yapmadan bekletebilirsiniz. Köklerinde oluşturduğu yumrularında depoladığı su ile doğal ortamda yaşadığı gibi susuz dönem dinlenmesi yapmış olur.

Kurdele çiçeği nasıl çoğaltılır? Kurdele çiçeğinin uzun saplarının uçlarında oluşan hazır köklü fideleri keserek başka saksılara dikin. Yıl içerisinde istediğiniz zamanda yapabileceğiniz bu yöntem çok kolaydır ve kesin sonuç verir. Bu şekilde çoğaltma yapabileceğiniz gibi, kurdele çiçeğinizi köklerinden ayırarak da çoğaltabilirsiniz.

Kurdele çiçeği hastalıkları . Kurdele çiçeğinde, bitki hastalıkları veya çiçek hastalıkları ve parazitler pek görülmez. Yalnız asitli topraklarda yetiştirilen kurdele çiçeğinin kışın sulanması halinde çürümeler olabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap