İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Kışın Cildinizi Hızla Toparlayacak Uygulamalar

Kışın Cildinizi Hızla Toparlayacak Uygulamalar

kisin-cilt-bakimi

Mevsim değişimleri her dönemde cilde zarar verici içerikler taşır. Kış aylarında da havaların soğuması ciltte kuruluk ve çatlamalara sebep olur. Ciltteki kuru görünüm ve çatlaklar için kışın cildinizi hızla toparlayacak uygulamalar hakkında bilgi edinmek önem taşıyacaktır. Cildinizi bu etkilerden, uygulayacağınız kolay yöntemlerle koruyabilirsiniz.

Kış Aylarında Cildi Soğuğun Etkilerinden Koruma Yöntemleri

Kış aylarında el ve yüzün soğuktan korunması ve yıpranmaması için;

  • Eldiven kullanmak,
  • Kozmetik ürünler kullanmak,
  • El ve yüzü sıcak suyla yıkamamak

Gerekir. Bu kurallara uymak cildi korumayı sağlayacak olan en önemli tedbirlerdir.

Nemlendirici Kullanmak

Kış soğuğunun cilt üzerinde yarattığı etki tıpkı yaz sıcağı gibidir. Soğuktan cildin kuruması mümkün olurken cildi nemlendirmek cildi toparlamak için en doğru yöntemdir. Bu yöntemi uygulamanın iki şekli vardır. İlk şekil için gün içinde en az 8 bardak su içmek gerekir. Cildi nemlendirmek için yalnızca kozmetik ürünleri cilt yüzeyine uygulamak yeterli olmamaktadır. Bu nedenle cilt hücrelerine de nüfuz etmek önem taşır.

Cilt Sterilitesine Dikkat Etmek

Kış aylarında cildin kirli havaya karşı korunması son derece önemlidir. Bu koruma alınan hijyenik tedbirlerle sağlanmış olacaktır. Özellikle açıkta kalan cilt dokusunun temiz tutulması ve soğuk suyla yıkanarak kurulanması gerekmektedir. Temiz olan bir cilt sürekli kendini yenilemekte ve gözeneklerin kendi kendine açılmasına olanak tanımaktadır. Bu temizlik için cilt antiseptikleri değil, doğal nemlendiricili sabunları kullanmak çok daha doğru bir tercihtir.

Antioksidan Bakımından Zengin Gıdalar Tüketmek

Kış aylarında cildi soğuktan korumanın diğer yöntemlerinden biri de bol bol vitamin almaktır. Vitaminler antioksidan bakımından zengin içeriklere sahiptir. Bu bakımdan C vitamini ve Omega 3 vitamini olan gıda ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca saçlı deride meydana gelmiş olan cilt tahribatları için ise ceviz yağı kullanılmalıdır.

Bu yağ ile kış aylarında meydana gelen saç diplerinde oluşan kuru görüntü ve saç dökülmesi sorunu ortadan kalkacaktır. Ayrıca bu bölgenin temizliği ve hijyeni de son derece önemlidir. Kullanılan şampuan ve saç serumlarının kuru saçlar için uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap