1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Kış Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

kis-sonrasi-cilt-bakimi

Kış ayları yurt genelinde oldukça çetin geçmektedir. Dışarıda soğuyan havaya karşılık ev ve iş yerleri olabildiğince sıcaktır. İçeriye giriş çıkışlarda yaşanan bu sıcaklık farkı, cilt üzerinde ciddi etkilere neden oluyor. Isınma şekli ne olursa olsun kış aylarında cildin kuruması kaçınılmazdır. Kuruyan cilt ise birçok sorunu da beraberinde getirir. Aynı şekilde dışarıdaki ayaz ve soğuk hava da cildin kuruyup, çatlamasına neden olmaktır. Kış aylarında cilde ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, kış sona erdiğinde de bazı bakımlar yapılmalıdır. Peki, kış sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Kış Aylarının Cilt Üzerine Etkisi

Kış ayları sona erdikten sonra yapılması gereken bakımlara geçmeden önce kışın cilt üzerine etkilerine bakmak gerekiyor. Kış aylarında cildin neler yaşadığını ve nelere ihtiyaç duyduğunu bilmeden bakım yapmak doğru olmaz.

Kış aylarında yaşanan hava olaylarının cilt üzerine etkilerini etkileri şu şekildedir;

  1. Cilt nemini kaybetmesine neden olur
  2. Cildi kurutur
  3. Cilt üzerinde güneş yanıkları oluşur
  4. Cilt incelir
  5. Cilt üzerinde pütürlü bir görünüm oluşur

Soğuk kış aylarının cilt üzerine etkileri daha da artırılabilir. Bu durum kişiden kişiye ve yaşanan bölgeye göre farklılık gösterir.

Cildin Nem Dengesi Sağlanmalı

Kış boyunca hissedilen soğuk hava ve ayaz cildin nem dengesini bozar. Cildi kurutan soğuk havaya uzun süre maruz kalmak cildin nemini ciddi oranda azaltır. Dışarıdaki soğuk havadan korunmak için ev ve iş yerlerinde açılan klima, kalorifer, fan ve soba gibi ısınma araçları da cildin nemini kaybetmesine neden oluyor.

Cildin kuruması, dudakların çatlaması ve döküntü oluşması cildin koruyuculuk özelliğini iyiden iyiye kaybetmesini sağlar. Bu yüzden kış aylarının sona ermesiyle birlikte cildin nem dengesini yeniden sağlamak gerekiyor.

Cildin Nem Dengesi Nasıl Sağlanır?

Cildin nem dengesini sağlamak için kozmetik sektöründe yer alan çok sayıda nemlendirici mevcuttur. Kaliteli ve doğal içeriğe sahip nemlendirici ürünler, su ve kuru yağ oranı yüksek tonikler tercih etmek gerekiyor. Cildi dışarıdan nemlendirmek için ballı, sütlü ürünler kullanılmalıdır. Gerek kalmadıkça peeling ve keseleme yapmamak gerekiyor. Cildin nemini sağlayan keratin tabakası kese yapılınca incelir ve yağ kaybına neden olur. Bütün bu dışarıdan yapılacak uygulamaların dışında sağlıklı beslenmek ve su tüketimini artırmak da cildin nem dengesini sağlamada yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap