İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Karın Kası Gelişiminde Beslenmenin Önemi

Karın Kası Gelişiminde Beslenmenin Önemi

karin-kasi-gelisimi

Karın kası gelişiminde ve bel çevresine yerleşmiş olan yağları yok etmekte, dengeli ve düzenli beslenmenin önemi oldukça fazladır. Bel çevresinde kötü görüntüye neden olan fazla yağlar; deri altı yağ ve viseral yağ şeklinde ikiye ayrılır. Viseral yağ; mide, bağırsak ve karaciğer etrafında oluşan vücudun daha derin kısımlarında bulunan yağ türüdür. Ayrıca çeşitli sağlık sorunlarıyla da yakından ilişkilendirilen “derin göbek yağı” olarak da bilinir. Deri altı yağları ise belde bulunan yağlar olarak bilinen ve kas ile deri arasında oluşan yağ türüdür. Bu iki yağ türü de göbek fazlalığı oluşumuna yol açar ve sağlıksız, kötü bir görüntüye sebep olur. Ağırlıklı olarak lifli gıdalar yiyerek, karbonhidratı az tüketerek, günlük olarak egzersiz yaparak ve de iyi bir uyku düzeni oluşturarak bel çevresindeki yağları eritebilir ve karın kaslarınızı güzel bir forma kavuşturabilirsiniz. Peki, Karın Kası Gelişiminde Beslenmenin Önemi nedir?

Beslenme Nasıl Olmalı

1) Daha Sık Balık Tüketin

Uskumru, somon, ton balığı gibi doğal yağlı balıklar; kalp sağlığı, beyin fonksiyonları ve mebcut kilo kontrolü için yararlı olan omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Bu sebeple sık sık balık tüketmek sağlıklı bir vücud ve düz bir karın için oldukça önemlidir.

2) Basit Karbonhidratları Azaltın

Karbonhidratlar pankreası harekete geçirmek için küçük şeker moleküllerine ayrılır. Pankreas, kan şekerinin karaciğere ve yakıt için kaslara taşınabilmesi için insülin üretir. Pankreastan salgılanan insülin, glukagon hormonları; protein/yağ/şeker dengesini sağlar. Pasta, çikolata, dondurma, ve kola gibi kan şekerini hızlıca yükselten işlenmiş şeker ürünleri, vücutta fazla yağ olarak depolanır. Bu da karın yağı ve diğer bölgesel yağlar olarak karşımıza çıkar.

En Az 2 Litre Su İçin

Yeterli su tüketimi, fitness planını kusursuz hale getirmek için oldukça önemlidir. Günlük bol miktarda su tüketimi, özellikle orta karın kasları için faydalıdır. Su, midenin dolu kalmasını sağlar ve karın şişkinliğinin önlemesi için aşırı sodyumun vücuttan atılmasını sağlar.

Bol Bol Meyve Sebze Tüketin

Düşük kalorili meyve ve sebzeler; yüksek oranda antioksidan, lif, çeşitli vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurur. Kilo vermeye yardımcı ve yağ yakıcı olan meyve ve sebzeler, karın kaslarının oluşumu için yapılacak diyetin olmazsa olmazlarıdır.

Bahsedilen bu maddelerde de görüldüğü gibi, karın kası gelişiminde beslenmenin önemi oldukça fazladır. Bu maddeler, düzenli egzersiz ile birlikte uygulanıldığı zaman kusursuz karın kaslarını da şüphesiz beraberinde getirir.

Yorum Yap

Yorum Yap