İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bitki ve Çiçek Bakımı
 3. Kaktüs bakımı ve yetiştirilmesi

Kaktüs bakımı ve yetiştirilmesi

kaktüs
1

Kaktüsgiller familyasına ait olan kaktüs bakımı en kolay bitkidir. Doğal ortam şartlarına uygun şekilde bakımı yapılan kaktüsün gelişememesi ve çiçek açmaması söz konusu değildir. Tabiatta 60 familyada 300 türü bulunmaktadır. Kaktüsgiller familyasına ait olan, dikenli yapraklı, yassılaşmış ve etli gövdelere sahip olan bitkilere kaktüs, aynı özelliklere sahip fakat yaprakları dikensiz olanlarına sukkulent denir. Kaktüsler sıcağı ve güneşi çok sevmelerine karşı suya fazla ihtiyaç duymazlar.

kaktüs resimleri

Kaktüs bitkisi nasıl yetiştirilir?

Bakımı ne kadar kolay olursa olsun her bitki gibi kaktüslerin de yetiştirilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 • Gübrelenmesi : Kaktüs, kışın uyuyan bir bitki olduğundan gübreleme için en uygun zaman ilkbahardır. Kullanılması gereken gübre türü kesinlikle suni gübre olmalıdır. Hayvan gübresi kaktüsler için uygun değildir.
 • Toprağı : Kaktüsler için kullanılacak toprağın kireçli olmaması ve suyu geçirgen özelliğe sahip olması gereklidir. Kalın kum ve çiçek toprağı karışımı, kaktüslerin en sevdiği  toprak türüdür. Bu tür toprakta yetiştirilen kaktüs bitkisinin gelişimi ve çiçeklenmesi daha verimli olur. Ayrıca kaktüsler için tort- pomza karışımı toprak kullanılabilir.
 • Kaktüs çiçeği asıl sulanır? Kaktüsler sık sık sulanması gereken bitkiler değildir. Fazla su kaktüsün  köklerine zarar vererek, bitkinin çürümesine sebep olur. Kaktüsleri sulamak için toprağının tamamen kuru olduğuna emin olmak gerekmektedir. Sulamayı güneşli havada ve bol su ile yapmalısınız. Saksının tabağında biriken su fazla bekletilmeden boşaltılmalıdır. Kış aylarında gayet az su verilmelidir.
 • Isı : Kaktüsler sıcağı çok seven bitkilerdir. Kışın uykuya geçen kaktüsler yazın gelişir ve büyürler. 40 dereceye kadar olan sıcaklıklardan etkilenmez fakat daha fazla sıcaklıklarda kaktüsün gelişmesi durur. Kışın soğuğuna karşı da oldukça dayanıklıdırlar. Fakat kar ve yağmur altında bırakılmamalıdır.
 • Işık : Kaktüsler, her mevsim bol gün ışığı isteyen bitki türüdür. Kaktüs bitkisinin sağlıklı gelişmesi için evinizin en çok ışık alan yerleri en ideal ortamlardır.
 • Havalandırma : Eğer kaktüsü ev içerisinde yetiştiriyorsanız, bulunduğu odayı sık sık havalandırmanız gerekmektedir. Çünkü kaktüsler havasız ortamlardan hoşlanmazlar. Bu nedenle kaktüs çiçeğinizi balkon veya teraslarda yetiştirmenizi öneririz.
 • Saksı değiştirme : Kaktüs bitkinizin saksısını değiştirirken bulunduğu saksıdan 1 numara büyük saksıyla değiştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için Temmuz- Ağustos veya Ocak- Şubat ayları en uygun zamandır. Saksının altına çakıl taşları koyarak suyun akışını sağlamalısınız.
 • Kaktüsler nasıl çoğaltılır ? Kaktüsler çok kolay çoğaltılabilen bitkilerdir. Güzel, değişik renk ve şekillerde çiçekler açması nedeniyle sevilen süs bitkileri arasında yer almaktadır. Kaktüsler, dipte oluşan sürgünleri koparıp başka saksıya dikerek çoğaltılır. Bu yöntemi uygulamak için ilkbahar ayı en uygun zamandır. Son yıllarda tohumla da çoğaltma işlemi gerçekleştirilmektedir.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim bu bilgi bana çok yardımcı oldu artık bu konuda dağa bilgiliyim