1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İnsülin tedavisi nasıl olur

İnsülin tedavisi nasıl olur

insülin

Şeker hastası olduğunu öğrendiğinizde bundan sonraki yaşamınızda insülin iğnesi yaptırmak veya yapmak olacaktır. İnsülin iğnesi nereye yapılır bir çok kişi bunu merak eder deri altındaki dokuya yapılır. Deri ile kas arasındaki bölgeye yapılır. Can acıtıcı yanı yok hasta kendine rahatlıkla yapar.

İnsülin iğnesinin vücuttaki görevi nedir

Kan şekerini düzenler. Yemek yiyen kişide hemen insülin çalışmaya başlar ve yenilen besinler vücutta karbonhidratlara dönüşür ve şeker olarak kana karışır. Kana karıştığı an onlar artık glikoz şekerdir.

Yemek yedikten sonra glikozlar kana karıştıktan sonra karaciğerde bol miktarda şeker depolanır. Bunun amacı ise devamlı yemek yenmediğinden depolama yapmaktadır.

İnsülin tedavisinin asıl amacı nedir

Kişide tip 1 diyabet iseniz insülin tedavisi sizin üretemediğiniz insülinin yerine doldurmak için yapılmaktadır. Tip 1 diyabet hastalığı için insülin gerekli mi diye merak edenlere evet var. Bazı durumlarda tip 2 diyabet yada gebelik şekeri insülin tedavisi gereklidir. Bunun nedeni ise vücutta bulunan kan şekeri miktarını seviyesini dengelemektedir.

İnsülin tedavisi nasıl yapılır

İlk önce insülin türü ve miktarlık derecesi vardır. Uzman doktor birden fazla insülini bir anda kullanmanızı isterler. İnsülini miktarlık derecesi veya ne kadar sıklıkla kullanacağınızı çeşitli faktörlere göre değişir.

İnsülin dağılım seçenekleri nelerdir diye baktığımızda deri altı dokusuna gün içeresinde bir kaç defa yapılmaktadır. İnsülin iğnesi kaç çeşittir diye bakıldığında kalem, insülin pompası veya şırınga gibi seçenekleri mevcuttur. 1 cm küçük iğne bulunmaktadır. Böylece hayatınız zor ve sıkıcı duruma getirmez.

Geçmiş olsun…

Yorum Yap

Yorum Yap