İlginizi Çekebilir
verem aşısı
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hamilelik döneminde tetanoz aşısı kaçıncı hafta yapılmalıdır

Hamilelik döneminde tetanoz aşısı kaçıncı hafta yapılmalıdır

gebelikte tetanoz aşısı

Gebelik ( Hamilelik ) döneminde tetanoz aşısı kaçın haftada yapılır

Gebe olan bayanların normal bireylerden daha farklı olarak tetanoz aşısı yapılmaktadır. Gebelik döneminde tetanoz aşısı neden yapılır diye bir çok soru gelmektedir. Bizde sizler için araştırdık tetanoz mikrobunun anne ve bebeğe bulaşıp bebeğin ölümüne veya felç kalmasına neden olmasın diye yapılmaktadır.

Normal yetişkin kişiler tetanoz mikrobu bulaştı mı 24 saat ile 72 saat gibi bir zaman dilimi içeresinde müdahale edilmektedir. Bebeklerde aynı durumu olmamaktadır. Mikrop bulaştıktan sonra birkaç saat gibi kısa sürede hayatını kaybetmektedir. Bundan 15 yıl önce doğan bebeklerin göbek kordonları streil ortam olmayan ve jiletlerle kesilmekteydi. Bu direkmen tetanoz mikrobunun bebeğe anında bulaşması demektir.

hamilelik döneminde tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılmalıdır

Hamilelik döneminde ilk tetanoz aşısı 16 haftada yani diğer bir karşılığı bebeğin 4 ayında yapılmaktadır. Sonra gebelik döneminde 2 tetanoz aşısı ne zaman yapılır diye baktığımızda ise 60 gün geçtikten sonra yapılır. Anne ve bebek dışarıdan gelecek mikroplara karşı korunmuş olur. Şayet doktorunuz uygun durum görürse 6 ay sonra bir daha tetanoz aşısı yaptırabilirsiniz. Doğumdan sonra tetanoz aşısı yapılır mı diye soracak olursanız doğumdan kısa süre sonra 3 tetanoz aşısı da yapılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap