İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Günün Hangi Saatleri Spor Yapmak Gerekiyor?
Trendlerdeki Yazı

Günün Hangi Saatleri Spor Yapmak Gerekiyor?

Sporun etkileri, günün hangi saatinde yapıldığına göre değişkenlik göstermektedir. İnsanlar, günün hangi saatleri spor yapmak gerekiyor, diye merak etmektedirler.

Günün-Hangi-Saatleri-Spor-Yapmak-Gerekiyor

Bu konuda sürekli araştırma yapmaktadırlar. Sporun etkilerini belirlemede kişinin biyolojik saati ile alışkanlıkları önemli rol oynamaktadır. Spor yapmak için genellikle uygun zamanı bulmak kolay değildir. Kişiler genellikle boş zamanlarında spor yaparlar. Günün her saatinde spor yapmak pek uygun değildir. Vücudunuzun biyolojik saatine göre spor yapmalı ve vücut ritminizi bozmamalısınız.

Spor Yapmak İçin En Uygun Saatler

İnsan metabolizması ışıkla birlikte harekete geçtiği için güneşin doğduğu saatlerde metabolizmanın hızı artar. Bu da öğleden önceki ve sonraki saatleri kapsamaktadır. Bunu yanı sıra vücut sıcaklığı da gün içinde değişiklik gösterir. Sabahları uyanmadan önceki saatlerde vücut sıcaklığı en düşük seviyededir. Ancak, öğleden sonraki zamanlarda vücut sıcaklığı en yüksek seviyesine çıkar. Spor yaparken vücut sıcaklığının yüksek olması performansı da arttırmaktadır.  Bu nedenle akşamüstü spor yapmak için en uygun zaman olduğu söylenir. Kilo vermek isteyenler ise sabahları kahvaltıdan önce spor yapmalıdırlar. Ancak sabah sporları en fazla 30-45 dakika arasında olmalıdır. Gündüz yapılan spor akşam rahat bir uyku uyunabilmesi için faydalıdır. Zayıflamak için spor yapılacaksa, kahvaltıdan önce yapılmalıdır. Kahvaltıdan sonra yapılan sporlarda genellikle dekstroz yani basit şeker yakılmış olur.  Yağ yakmak için akşamüstü saatlerinde spor yapılması daha uygundur. Stresin giderilmesi amacıyla yapılan spor basit hareketlerden oluşmalıdır. Açık havada dolaşmak kas gerginliğini azaltacak ve rahatsızlık veren hormonların atılmasına yardımcı olacaktır.

Gece Spor Yapmak

Çalışan insanların günün içinde spor yapması neredeyse imkânsızdır. Bunun için kişiler hiç spor yapmamaktansa, kendilerine uygun saatlerde spor yapmayı tercih etmelidirler. İş çıkışı spor salonlarında spor yapılabilir. Ancak, gece spor yapmak pek önerilmemektedir. Çünkü gece saatlerinde vücut dinlenmeye geçeceği için spor yapmak uygun olmayacaktır. Vücut gece saatlerinde tüm fonksiyonlarını yavaşlatarak kendini uykuya hazırlar. Gece saatlerinde yapılan spor kişinin yeniden dinç bir duruma geçmesine neden olacaktır. Gece yapılan spordan sonra kişinin uykuya geçmesi de biraz zaman alacaktır. Kişiler için bu durum sorun yaratmıyorsa gece spor yapılabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap