İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İktisat
  3. Gebelikte Önemli Noktalar !
Trendlerdeki Yazı

Gebelikte Önemli Noktalar !

Küçük bir bebeğin en çokta annekarnında verdiği hayat mücadelesi çeşitli sebeplerden ötürü sonlanabilir. Peki, Anne rahmindeki bir bebeğin kalbi neden durur?Akla gelebilecek ilk neden şüphesiz ki kordon dolanmasıdır.

gebelikte-dikkat-edilmesi-gerekenler

Küçük bir bebeğin en çokta annekarnında verdiği hayat mücadelesi çeşitli sebeplerden ötürü sonlanabilir. Peki, Anne rahmindeki bir bebeğin kalbi neden durur?Akla gelebilecek ilk neden şüphesiz ki kordon dolanmasıdır.

 Kordon Dolanması Nedir?

 Kordon bebeği besleyen, oksijeni taşıyan önemli bir uzantıdır. Her kadının rahmi aynı boyutta değildir. Kordon dolanması rahimdeki alan darlığı yüzünden, göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanma olayıdır.

 Kordon boyu normal de 55 ile 75 cm arasında değişir. Bir bebeğin anne rahminde böyle üzücü bir olayla karşılaşması için, kordon boyunun verilen ölçülerden daha uzun olması gerekir. Kordon dolanması normal doğumlarda % 35 oranında görülmektedir. Bu olay en çokta ikiz bebeklerde gözükür.

 Progesteron Hormonu Nedir? Eksikliği Ne Gibi Sonuçlara Yol Açar?

Yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonudur. Her ay yumurtalıklarda görülür. Bu hormon, hamileliğin sağlıklı ve korunaklı geçmesinde önemli bir rol oynadığı gibi adet döngüsünü de düzenlemeye yardımcı olur.

Progesteron hormonu rahmin astarını kalınlaştırmaya yardımcı olur. Vücudunda bu hormonun eksiliğine sahip bayanlar bebektaşıyamaz. Eğer rahimde döllenmiş bir yumurta yoksa hormon seviyeleri düşer ve menstürasyon başlar. 

 Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Sorunu Nedir?

 Kan pıhtılaşması kan akışının önüne geçen, hücrelerin vücudumuzda üretilmesi olayıdır. Bu hücrelerin görevi bir yerimiz kesildiğinde kanı durdurmaktır. Bu olayın bir diğer adı ise derin damar trombonudur. 

Hamilelik döneminin sonuna doğru normal doğumlarda çok fazla kan kaybedilecek olunmasından ötürü kan pıhtılaşması çok sık gözükür. Bu sorun hamilelerin %2’sinde gözükmektedir.

 Olası bir kan pıhtılaşması durumda fetüs kan ve oksijenden mahrum kalıp bebeğin kalbi durabilir.

 Enfeksiyonel Hastalıklar Nelerdir?

 Bu durumun gebelikte meydana gelmesinin nedeni büyüyen rahmin, idrar torbası üzerinde baskı yaparak, idrar torbasının tam boşalmasını engellemesidir. İdrarın böbreklere tekrar gitmesine ve bunun sonucunda idrar yolu enfeksiyonu kapmasına sebep olur. Bazı enfeksiyonlar bebeğe zarar vererek, fetüse tamiri zor bir hasar bırakır.

 Kromozomsal Anormallikler Nelerdir?

 Kromozomların sayısı ve yapısındaki değişimlerden kaynaklanan bir sorundur. Her bir kromozonun kendisine ait bir yapısı vardır. Yumurta ve sperm sayısının anormal bir şekilde fark göstermesi sonucunda bebeğin kalbi durabilir. Yukarıda ismi geçen sorunların yanı sıra bebeğin kalbinin durmasının başka belirtileri şu şekildedir:

 * Karın ağrısı ve karın bölgesinde kramp,

 * Vajinal kanamalar,

 * Çok sık görülen bel ve sırt ağrıları,

 * Kasık ağrısı,

 * Mide bulantısı,

 * Kusma,

 * Kokuya karşı hassasiyet,

 * Sağlıksız yaşam tarzı (Örneğin: Alkol, sigara ve uyuşturucu kullanılıyor olunması)

Yorum Yap

Yorum Yap