1. Ana Sayfa
 2. Anne ve Çocuk
 3. Gebelikte kabızlıktan kurtulma yolları

Gebelikte kabızlıktan kurtulma yolları

hamilelikte gebelikte kabızlık

Gebelik döneminde kabızlık, anne adaylarının en çok şikayet ettiği sıkıntılarından biridir. Hamilelikte kabızlık şikayeti çeken kadınların sayısı pek de azımsanmayacak kadar çoktur. Neredeyse hamile kadınların yarısı bu şikayetten yakınırlar. Kabızlık, hamilelik döneminin normal getirilerinden biridir. Anne adaylarının bunu kabul edip, hamilelik süresince kabızlığı önlemek için neler yapmak gerektiği konusunda bilgi edinmeleri gerekiyor.

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve boşaltımın yapılmasında güçlük çekilmesi durumudur. Haftada 3 defadan daha az büyük tuvalete çıkılması ve tuvaletin sert ve kuru olması halinde kabızlık yaşanıyor demektir. Ayrıca karında şişlik, gerginlik, rektal dolgunluk ya da dışkının tam boşalmadığını hissedersiniz.

gebelikte hamilelikte egzersiz hareketleri

Hamilelikte kabızlık neden olur?

 • Hamilelik süresince büyüyen rahim ( uterus ) bağırsaklar üzerinde baskı yapar ve buna bağlı olarak kabızlık yaşanabilir.
 • Gebelikte, anne sağlığı ve bebek sağlığı için önemli olan demir ve kalsiyum hapları kullanımı da kabızlığın oluşmasına neden olan sebeplerden biridir.
 • Hamilelikte progesteron hormonunda artış olur. Bu da düz kasların yavaşlamasına sebep olur. Midede boşalma zamanı uzar ve bağırsak hareketleri yavaşlar.Bundan dolayı da kabızlık sorunu meydana gelir.
 • Gebelik döneminde bağırsaklarda sıvı emiliminin artması kabızlığa sebebiyet verir.
 • Gebelik süresince anne adaylarının kabızlık sorunu yaşamamaları için lifli ( posalı ) gıdalar tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir.
 • Anne adaylarının hamilelik döneminde stres, sıkıntı ve endişelerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu durumlar kabızlığa yol açan sebeplerdendir.
 • Kabızlık sorunu yaşamamak için,  hareket çok önemlidir.Özellikle yürüyüş ve doktorunuzun önerdiği egzersizleri yaparak fiziksel hareketliliği artırın.

Gebelikte kabızlığı gidermek için neler yapmalıyız?

 • Hamilelikte kabızlık yaşamamak için, su tüketiminizi artırın. Günde 10-12 bardak sıvı tüketin. Su, meyve  ve sebze suları dışkıyı yumuşatarak,  aldığınız gıdaların sindirim sisteminden rahatça ilerlemesini sağlar.
 • Kabızlıkla mücadelede en etkili çözüm lif bakımından zengin gıdalar tüketmektir. Posa oranı yüksek olan taze sebze meyveler, kepekli gıdalar, baklagiller, kuru meyveler tüketimi kabızlık oluşumunu engelleyeceği için, rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.
 • Hareketsizlik kabızlığın önemli sebeplerindendir. Düzenli olarak yapılan egzersizler anne adaylarının kabızlık sıkıntısı çekmemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca haftada 3-4 kere, 30 dakikalık sürelerle yapacağınız yürüyüşler veya yüzme gibi aktiviteler bağırsakları uyararak çalışmasını sağlar.
 • İster hamile olsun ister olmasın insanların stresten uzak durmaları sağlıkları açısından çok önemlidir. Özellikle de anne adayları yaşadıkları gebelik sürecinde, stresten uzak kalarak, kabız olma riskini azalta bilirler.
 • Almış olduğunuz bütün önlemlere karşı, kabızlıkla baş edemediyseniz, doktorunuza danışmanızda yara vardır. Doktorunuz size bağırsaklarınızın rahat çalışmasını ve düzenli dışkılama yapabilmenizi  sağlayacak ilaçlar vererek sizi kabızlık konusunda rahatlatacaktır.
 • Yine doktorunuzun tavsiyesine bağlı kalarak,  demir bakımından zengin yiyecekler tüketerek demir ilacını azaltabilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap