İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon
  3. Fayans Nasıl Boyanır?
Trendlerdeki Yazı

Fayans Nasıl Boyanır?

Yaşama alanlarını yeniden şekillendirmek istemek; hep aynı yerde bulunma fikrinden ve hissiyatından uzaklaşmayı sağlayan etkenler arasındadır.

fayansnasilboyanir
2

Yaşama alanlarını yeniden şekillendirmek istemek; hep aynı yerde bulunma fikrinden ve hissiyatından uzaklaşmayı sağlayan etkenler arasındadır. Farklılık ve yenileme ihtiyacı bazı sebeplere göre farklılık gösterebilir. Kah onarım kah ise bum sürekli aynı yerde bulunma sürekli aynı şeyleri görme hissinin yarattığı huzursuz edici histen kurtulmak için yapılır. Dekorasyon aslında yaşam alanlarını güzelleştirmeye bir adım sağlar. Göze küçük gelen alanları daha büyük gösterebilmek adına yapılan bazı hileler mevcuttur. Örneğin koyu renkte olan bir duvarı beyaza veya beyaza yakın renklere boyandığında daha ferah bir görüntü edilebilir.

Banyo ve mutfak dekorasyonunun en önemli noktalarından biri de fayanslardır. Duvar gibi ana görüntüyü oluşturan fayanslar bazen eskiyebilir , yıpranabilir veya değişim ihtiyacı hissettirebilir. Evi tekrar dekore ederken eşyalara uygun bir şekilde yeniden boyamak banyoyu veya mutfağı daha güzel ferah ya da ilgi çekici kılabilir. İlgi çekici bir dekorasyon elde etmek için banyonun veya mutfağın kolonların denk geldiği bölgelerini farklı renge boyanabilir. Ve yine farklı bir görüntü tercih sebebi ise fayanslar tek tek farklı renklere boyanarak istenilen farklılık elde edilebilir. İnternetten araştırma yapılarak farklı dekorasyon örneklerine ulaşmak mümkündür.

 FAYANS BOYAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 Boyama yapabilmek için fayansların pürüzsüz olması gerekmektedir. Bu işlemi sağlayabilmek adına yapılması gerekenler vardır. Fayansları pürüzsüzleştirmek için tıpkı tahtaların pürüzlerini gidermek adına zımpara kullanılması gibi bu işlem için de zımparaya ihtiyaç duyulur. Zımparalama işlemi yapmadan önce fayansların temiz olmasına özen gösterilmelidir. Fayansların temiz olması için su ile yıkayıp kuruması beklenilmeli ardından bez ile silinmelidir. Kuruyan fayanslar, zımpara ile zımparalanır ve üzerindeki cilanın alınması sağlanır.

Bu işlem de tamamlandıktan sonra yine yıkanarak üstündeki tozlar alınır ve tekrardan kurumaya bırakılır. Boya seçimi özenli bir şekilde yapılmalıdır. Su geçirmeyen boyalar seçilmelidir, çünkü amaç kullanımı uzun süreli olmasıdır. Boyama işlemini yapmadan önce bir profesyonelle konuşarak sağlıklı bir boya seçiminde bulunarak uzun süreli kullanım sağlanır. Banyonun su alan yani duşakabinin iç kısmı lavaboların yanlarında bulunan bölgelere özellikle suyun yıpratmayacağı kaliteli boyaların kullanılması en sağlıklı yaklaşım olacaktır.

 BOYA ÇEŞİTLERİ

 İki tip fayans boyası vardır;

 1.Epoksi

 2.Lateks fayans boyası

Yorum Yap

Yorum Yap