1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Eritrosit yüksek çıkmasının sebebi nedir

Eritrosit yüksek çıkmasının sebebi nedir

eritrosit

Eritrosit kandaki hareketli önemli hücrelerden birisidir. İnsan hayatı için oldukça büyük öneme sahip gaz alışveriş görevi yapar. Eritrosit genelde kırmızı kan hücreleri olarak bilinmektedir. Tıp dilinde eritro kırmızı demek, sit ise hücre demektir.

Eritrosit vücuttaki görevi nedir ne işe yarar

Eritrositler kırmızı renge sahiptir ve yakından baktığınızda hemoglobin isminde protein oluşurlar. Kırmızı kan hücresi 270 milyon hemoglobin molekülü içermektedir. Bu hücreler yuvarlak olur ve ortalarında delikler vardır. Bunu hatta tatlıya benzetmekte mümkündür. Yani amerikan donut tatlısına bezer şekilleri vardır. Bu şekil sayesinde oksijen molekülleri taşırlar. Kan içeresinde esnek yapı sayesinde hızlı hareket ederler. Vücudun her yerine rahatlıkla girer çıkarlar.

Eritrosit kemik iliklerinde üretilir ve buradan kana karışırlar. Embriyo durumdan iken karaciğer üretilir. 1 hafta içeresinde üretilmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin 4 aylık yaşam süresi bulunur. Süre sonrası vücut tarafından parçalanır. Eritrositin çapı 6.2 8.2 kadardır.

Ergenlik döneminde olanlarda 30 trilyon kırmızı kan hücresi vardır. Akciğerlerde gaz alışverişinin iki önemli görevi vardır.

 1. Nefes aldığını zaman oksijeni diğer hücrelere yemek ve enerji olarak taşımaktadır.
 2. Dağlık açısından zararlı olan karbondioksidi nefes verirken dışarı taşıma görevi yaparlar.

Eritrosit artışı yükselmesi neden olur

Maddeler halinde belirtilen sebeplerden dolayı kırmızı kan hücresi artışı olabilir

 • Akciğer ve kalp probleminden dolayı kan hücreleri oksijeni dengelemek için artar.
 • Yüksek olan yerlerde oksijeni aynı seviyede tutmak için kırmızı kan hücreleri artabilir.
 • Kemik iliği sorunlarından dolayı artar.
 • Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma durumu düşüş olduğundan bu artışa sebep olur.
 • Suyun ve sodyumun kan plazmasındaki düşüşü kan hücresi artışına neden olur.

Kırmızı kan hücresini artıran nedenler nelerdir

 1. Anabolik steroid kullanılması
 2. Karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı
 3. Kalp rahatsızlıkları
 4. Dehidrasyon
 5. Doping enerji içecekleri
 6. Kalp krizi
 7. Böbrek kanseri
 8. Böbrek nakli
 9. Uyku aknesi durumlarından

Yüksek derece eritrosit anlamı nedir

Doktora yaptırdığınız bazı testler sonucu çıkmaktadır. Yukarıda maddeler halinde yazdığımız yüksek kan hücresi sayısına sebep olabilir. Demir eksikliği veya polistemi gibi genetik hastalıklardan dolayı olabilir.

Eritrosit hastalığının belirtileri nelerdir

 • Bitkinlik hali
 • Nefes kesilmesi
 • Oksijenin az olmasından dolayı konsantrasyon düşüklüğü olması
 • Kalp zayıflığı
 • Hızlı kalp atışı nedenleri arasındadır

Yüksek eritrosit hastalığı nasıl tedavi edilir

Zehirlenmeden dolayı olur basit şekilde tedavi edilir. Polisitemi gibi rahatsızlık olursa ciddi şekilde ilgilenmesi gerekir. Bunun için uzman doktorlar devreye girer. Polisitemi tedavisi hemokrit seviyesi erkeklerde %45, kadınlarda ise %42 olarak belirlenmiştir. İlk başta 3 gün boyunca 500 ml kan alınır. Hemokrit azaltıldımı flebotomi sıklıkla uygulanır. Polisitemi hastalarına hydrea isminde ilaç tedavisi uygulanır.

Eritrositlerin idrara karışması hematüri olarak isimlendirilir. İdrarda kan görülmesi şeklinde söylenmektedir. İdrarda kan görülmesi bazen gözünüzle rahatlıkla görebilirsiniz. Bazen hematüri üşütmeden dolayı kaynaklanır bazı durumlarda ise ciddi bir hastalığın ilk belirtisidir. Uzman doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Eritrosit kan hastalıkları nasıl anlaşılır

Kırmızı kan hücresi azalması durumda kanın oksijeni taşıma kapastesi azalır. Bunun sonucunda anemi hastalığı ortaya çıkmıştır. Demir eksikliği anemisi, aplastik anemi, cooley anemisi gibi türleri vardır. Eritositlerin yıkılması durumunda hemoliz diğer adı ile alyuvar kaybına yol açar. Buna malarya hastalığı örnektir. Yüksek eritrosit ise polisitemi hastalığına neden olur. Kan testleri ile kırmızı kan hücresi sayısı yapılır.

Eritrosit hastalığı kim tarafından bulunmuştur

Kırmızı kan hücresi hastalığı kim tarafından bulundu diye soranlara 1658 yılında Hollandalı biyolog olan Jan Swammerdam bulmuştur.

Yüksekte çalışan veya oturan kişilerde olur. Eritrositin tahmini olarak fonksiyonal ömrü 4 aydır. 2008 senesinde embriyonik stem hücrelerinden artifisyel eritrositler bir laboratuvar ortamında üretimi yapılmıştır. Artifisyel eritrositlerinde kan naklinde kullanılması amaçlanmıştır. Artifisyel eritrositler ilaçları piyasaya çıkması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap