İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. En İyi Kolajen İçerikli Cilt Bakım Ürünleri

En İyi Kolajen İçerikli Cilt Bakım Ürünleri

kolajen-icerikli-cilt-bakim-urunleri

Cildin sağlıklı olabilmesi ve genç görünüm için kolajene ihtiyaç vardır. Küçük yaşlarda vücutta yüksek miktarda bulunabilirken ne yazık ki yaşın ilerlemesi ile birlikte kolajen üretimi azalır. Böyle durumlarda vücuda dıştan ya da içten en iyi kolajen içerikli cilt bakım ürünleri uygulayarak elastikiyet kazanması sağlanır.

Kolajen Nedir?

Kolajen, hücreler tarafından oluşturulan protein çeşididir. Kas hücrelerinde bulunarak bağ dokunun güçlenmesini sağlar. Cilde esneklik ve dayanıklılık kazandırır. 30 yaştan sonraki yıllarda vücudun kolajen üretiminde %1 ile %2 oranında düşüş görülürken, 40 yaşında bu oran %10’lara kadar çıkmaktadır.

Böyle durumlarda sadece cilt zarar görmemekle birlikte kas ve kemik dokuları da hasar görür. Sağlık kaybının önüne geçmek adına içerden ve dışardan takviye ile vücudun kolajen oranı desteklenir.

Kolajen Kaybı Nasıl Yaşanır?

  • Uzun süre güneşte kalma durumunda
  • Stresli durumlar yaşandığında
  • Alkol ve sigara tüketiminde
  • Kan şekerinde meydana gelen yükselişte
  • Çevresel faktörlerde kolajen kaybı meydana gelir.
  • Sağlıksız beslenme ve uyku düzensizliği de kolajen kaybına yol açar.

Ne Zaman Kolajen Takviyesi Alınmalı?

Uzmanlar 30 yaşından itibaren kolajen takviyesi alımını önermektedir. Bu yaşlar itibari ile düzenli kolajen takviyesi alımı, vücutta oluşacak sorunları erteleyecektir.

Kolajen İçerikli Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kolajen içeren ürünleri açıklamadan evvel, vaat ettiklerini belirtmek gerekir. Kolajen içerikli ürünler saçı ve tırnakları besler, selüliti giderir, yaşlanmaya bağlı belirtilerin önüne geçer, cilde canlılık ve sıkılık kazandırarak çizgileri yok eder, nem kazandırma özelliğine sahiptir.

C vitamini deposu portakal ve mandalina yüksek miktarda kolajen barındırır. Bunun yanı sıra yeşil sebzeler, sarımsak, avokado gibi besinlerde de bulunur. Kolajen takviyesi ihtiyacı hissedenlerin içerisinde C vitamini bulunan kremleri kullanması takviye için doğru bir tercih olacaktır.

Yaşlanma karşıtı kremlerde de kolajen sentezine yardımcı olur, günde sabah ve aksam olmak üzere günde iki kere, dairesel hareketlerle uygulanmalıdır. Kullanılacak kolajen içerikli serumlar da cilt için etkilidir.

En iyi kolajen içerikli cilt bakım markaları: Vichy, Dr Murad, Revox, Algenist, Dermalogica, Dr.Jart+, Ole Henriksen, Peter Thomas Roth ’dur. Ayrıca Nuface markasının kolajen içerikli ürünleri ile destekli masaj aleti, kullanıcılara ameliyatsız, acısız dolgunluk vaat etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap