İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Dişteki Kahverengi Lekeler Neden Olur? Nasıl Çıkar?

Dişteki Kahverengi Lekeler Neden Olur? Nasıl Çıkar?

disteki-kahverengi-lekeler-neden-olur

Çoğu kişinin yüz görüntüsü için sıkıntı yaşadığı konulardan biri dişlerindeki kahverengi lekelerdir. Bu kişiler dişteki kahverengi lekeler neden olur? Nasıl çıkar? Araştırması yapmaktadır. Kişilerin diş bakımlarını zamanında yapmamaları bu lekelerin en önemli sebebidir. Ayrıca bir takım yeme içme alışkanlıkları ve nikotin de, dişlerde kahverengi leke oluşumuna sebep olmaktadır.

Dişlerde Oluşan Kahverengi Lekelerin Sebepleri Nelerdir?

Dişlerde oluşan kahverengi leke izlerinin;

  • Çay tiryakisi olmak,
  • Kahveyi yoğun tüketmek,
  • Sigara içmek,
  • Yaşlanma etkisi,
  • Yoğun içerikli ilaç kullanımı,
  • Genetik faktörler

En önemli sebepleri arasında bulunur. Uzun süre fırçalanmayan dişlerde kahverengi leke oluşması son derece normaldir. Bu lekeler dış görüntüsünün çirkin olmasından ziyade, kötü koku da oluşturmaktadır.

Bu koku ve kötü görüntü kişiyi bakımsız gösterecek, yaşam standardını olumsuz yönde etkileyecektir. Ağız hijyeninin yok olduğunu gösteren bu lekeler farklı derecelere sahiptir. Lekelerin derecesi ve şekli temizlenme şeklini de değiştirmektedir. Bu lekelerin temizlenme şekli geniş bir spektruma sahiptir.

Diş Fırçasıyla Dişteki Kahverengi Lekeler Geçer mi?

Diş fırçası ve özel macun kullanılarak inatçı olmayan kahverengi lekeleri yok etmek mümkündür. Bu metodu uygulamak için diş minesini aşındırmayan diş macunu seçmek son derece önemlidir. Düzenli diş fırçalama alışkanlığı kazanmak dişlerde leke oluşmasını önler.

Diş Doktoruna Diş Temizliği Yaptırmak

Dişteki kahverengi lekeleri yok etmek için en etkili formul diş doktoruna başvurarak diş temizliği yaptırmaktır. Doktor dişteki lekelere göre hem tartar temizliği, hem diş eti temizliği hemde leke temizliği yapacaktır. Diş doktoru bu işlemi birkaç seans olarak düzenlemekte size de bu tedavi sırasınca nasıl bir diş fırçalama yöntemi uygulamanız gerektiği hakkında bilgi vermektedir.

Karbonat Kullanımı ve Diş Lekesi Giderme

Dişteki lekeleri temizlemek için etkili metodlardan biri de karbonat kullanmaktır. Diş macununa karıştırılacak olan çeyrek çay kaşığı karbonatla dişlerin fırçalanması gerekir. Bu işlem her diş fırçalama işleminde uygulanmalı ardından ılık su ile ağız çalkalanmalıdır. Bu yöntem bir hafta uygulandığında diş lekeleri yok olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap