İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk
  3. Dikkat bebek geliyor

Dikkat bebek geliyor

yaklaşan doğum ve belirtileri nelerdir

İlk bebeğini dünyaya getirecek anne adaylarının ve elbetteki eşlerinin merak ettikleri en önemli konulardan biri de bebeğim ne zaman dünyaya gelecek, sorusunun cevabıdır. Daha öncede doğum yapan kadınlar, yeni anne olacak kadınlara göre bu konuda daha tecrübelidir. Dokuz ay on gün, annesi ile birlikte yaşayan bebekte artık doğmak için sabırsızlanmaktadır. Hamileliğin 38. haftasına girildiğinde,  doğumun her an gerçekleşmesi beklenebilir. Peki, doğumum yaklaştığını bize haber veren bazı belirtiler yok mudur? Aşağıdaki yazıda bahsedilen  belirtiler doğumun birkaç gün veya hafta içerisinde gerçekleşeceğinin işareti olabilir.

bebek resimleri

  • Nişan gelmesi : Gebelik süresince rahim ağzında bazı salgılar oluşur. Bu salgılar rahim ağzında birikir ve rahim ağzının tıkanmasına sebep olur. Sümüksü bir yapıya sahip olan bu tıkaca mukus adı verilir. Bu tıkaç anne ve bebeğinin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Doğuma yaklaştıkça rahim ağzında gevşeme ve incelme olduğu için rahim ağzında oluşan mukus tıkacı atılır. Doğum başlamadan, günler, saatler veya dakikalar önce atılabilen bu tıkacı anne adayları tuvalete gittiklerinde yada iç çamaşırlarına fark edebilirler. Akıntı ve nişanı ayırt etmek için rengine ve miktarına dikkat etmek gereklidir. Açık kırmızı renkte ve miktarı, yoğunluğu artmış ise nişan gelmiş olabilir. Bu durum karşısında doktorunuza baş vurmanız ve olaydan haberdar etmenizde fayda vardır.
  • Rahatlama : Doğumum yaklaşmasına yakın bebek karnınızın alt kısmına ( pelvis ) doğru yer değiştirir ve doğum pozisyonu şeklini alır.Yani bebek, kafası aşağıya gelecek şekilde döner. Bu da sizin daha rahat nefes almanızı sağlar.
  • Rahim ağzında açılma, yumuşama ve incelme : Gebeliğin son aylarında rahim ağzında yumuşama, incelme ve genişleme başlar. Rahim ağzında oluşan incelme ve genişleme, doktorunuzun yapmış olduğu vajinal muayene sonucu anlaşılır.
  • Doğum sancıları varsa : Artık gebeliğin son aylarına gelindiğinde görülen alt karın ve kasıkta düzensiz aralıklarla oluşan, şiddeti zaman zaman değişiklik gösteren, karında sertleşme ile oluşan, pozisyon değişikliği ile azalan yada kaybolan ağrılar ve kısa süreli kasılmalar yalancı doğum sancıları diye tanımlanır. Doğum yaklaştıkça bu yalancı sancılar yerini daha şiddetli gerçek doğum sancılara bırakır . Bu sancılar dinlenmekle de geçmez. 3o ile 60 saniye aralıklarla düzenli gelen bu sancılar, sırtın alt bölgesinden başlayarak karına doğru yayılır. Karın da sertleşme ile beraber, sancıların şiddetinde de artar. Eğer bu sancılar 1 dakikadan fazla sürüyor ise, doğumun gerçekleşmesi yakın olabilir mutlaka doktora baş vurmalısınız.
  • Su gelmesi : Doğumun yaklaştığının en önemli belirtisi olarak bilinen su gelmesi, özellikle doğuma yakın günlerde sık sık oluşan bir durumdur. Su gelmesi bazen, sanki bacağından aşağıya tasla su dökmüş kadar bolca olabilir. Anne adayları bu durumu çok rahat anlayabilirler ve suyum geldi diye ifade ederler.  Bazen de damlama yada hafif sızıntı şeklinde de olabilir. Bunu idrar kaçırma yada akıntı  ile karıştırmamak için doktora başvurmakta fayda var. Su geldiğinde bazen sancı olabileceği gibi bazende hiç sancı olmaz. Doğumun yaklaştığının göstergesi olan amnion suyu berrak ve ılık bir sudur.
Yorum Yap

Yorum Yap