İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Makyaj
 3. Cilt Rengine Göre Allık Seçimi

Cilt Rengine Göre Allık Seçimi

allik-secimi

Sağlıklı bir cilt görüntüsüne sahip olmak, cildinizin daha canlı görünmesi için allık vazgeçilmez bir makyaj malzemesidir. Gündelik hayatımızda sade bir makyaj için ya da özel bir gün için tam teşekküllü bir makyaj için, temel makyaj malzemelerinden biridir allık. Peki, Cilt Rengine Göre Allık Seçimi nasıl olmalıdır.

Allık Nasıl Seçilir?

Cilt rengine göre allık seçimi yaparken, doğru tonu bulmak oldukça kolay. Doğru rengi bulmak için yanağınızı biraz sıkarak, oradaki pembeliği dikkate alabilirsiniz. Oldukça hareketli olduğunuz bir aralıkta yanağınızın aldığı renk, sizin için en uygun allık rengidir. Ten rengine göre alık seçerken;

Çok beyaz bir ten rengine sahipseniz, pembe tonlardaki allıklar sizin için uygundur. Kahve tonlarını barındıran allıklardan uzak durmalısınız.

 • Açık tenli biriyseniz, sıcak veya soğuk tonda pembelerden tercih yapabilirsiniz.
 • Buğday tenli biriyseniz, kahve alt tonu barındıran pembe allıkları tercih edebilirsiniz.
 • Esmer tenliyseniz, Canlı tonlarda pembe allıklar kullanabilirsiniz ancak çok parlak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Allık seçerken özellikle doğal durmasına dikkat etmeniz gerekir.

Allık Çeşitleri

Ten rengi ve cilt tipine göre allık seçmek makyaj için önemli bir detaydır. Allık çeşitlerini yakından inceleyecek olursak;

 • Toz Allık: En sık kullanılan allık çeşididir. Allık fırçası yardımıyla uygulanır. Her cilt tipi için uygundur ve yüzde kolaylıkla dağıtılabilir bir yapıdadır. Uygun fırça seçimi ile doğal bir uygulama yapabilirsiniz.
 • Likit Allık: Sıvı formda bir allık türüdür. Dilerseniz fırça, dilerseniz de parmaklarınızla uygulayabilirsiniz. Akne problemi olan cilt tiplerinin kullanması tavsiye edilmemektedir.
 • Krem Allık: Tamamen kremsi bir dokuya sahiptir. Kuru ve normal ciltlerin kullanımına uygundur.
 • Kalem allık: Oldukça pratik uygulanan allık türlerindendir. Çantanızda taşıyarak dilediğinizde, bir fırça yardımı olmadan parmağınızla uygulama yapabilirsiniz. Bu allığı isterseniz dudaklarınıza da sürebilirsiniz. – Kuru cilt yapısına sahip olanların kullanımına uygun değildir. Allığın dağıtılması zor olacaktır.
 • Jel Allık: Cilt üzerinde dağıtılması en zor allık türlerindendir. Sürüldüğü an hızlıca dağıtılmalıdır; hava ile temas ettiği gibi kurumaya başladığı için hızlıca uygulanmalıdır. Pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olan kişiler için kullanıma uygundur
 • Köpük Allık: Hafif bir dokuya sahiptir ve ciltte ağırlığa neden olmaz. Her cilt tipine uygun olmasıyla beraber hem yanakta hem dudakta uygulama yapılabilir.

Allık rengi kadar önem taşıyan allık yapıları da cilt tipine göre seçilmelidir.

Allık Fırçaları

Kimi allıklar elle uygulamaya uygun yapıdadır ancak bazı allıklar için fırça olmazsa olmazdır. Fırça seçerken, fırça büyüklüğünün yüzünüz ile doğru orantıda olması önemlidir. Büyük bir fırça ile küçük yüz tipine sahip birisinin allık uygulaması kötü bir görünüme neden olur. Fırçalarınızın sentetik yapıda olması, açılı fırçalar olması, kıl dökmemesi de önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap