İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Makyaj
  3. Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

cilt-alt-tonu-bulma

Sahip olunan cilt alt tonu, saç renginde ve makyajda yakışan renkleri bulmaya olanak sağlar. Cilt alt tonu ile uyuşmayan renkler yakışmaz ve kozmetik ürünleri yüzü sağlıksız gösterir. Cilt alt tonu 3’e ayrılır. Bunlar sıcak, soğuk ve nötr’dür. Nötr cilt alt tonu insanlarda az rastlanır. Peki, Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Soğuk Cilt Alt Tonu

Cilt altındaki pigmentlerin rengi pembe olan kişiler soğuk cilt alt tonuna sahiptirler. Beyaz tenli olmak zorunda değildirler. Esmer birisi de olabilir. Bu cilt tonuna sahip kişilere;

  • Mavi ve mor tonları
  • Ruj renginde ise soğuk pembeler, koyu bordolar ve pastel renkler

Daha çok yakışır. Soğuk cilt tonuna sahip kişiler mavi tabanlı fuşyalar ve pembe rujlar tercih etmektedir bu sebeple cilt tonlarıyla uyum sağlamaktadırlar. Allık olarak pembe ve tonları daha hoş görünmelerine sebep olur.

Sıcak Cilt Alt Tonu

Cilt altındaki pigmentlerin rengi sarı olan kişiler sıcak cilt alt tonuna sahiptirler. Bu tip kişilere turuncu, kırmızı, yeşil tonları, canlı ve sıcak renkler yakışır. Işıltılı, altın rengi, kahve tonları, bej rengi, zeytin yeşili ve kayısı tonlarında farlar tercih edilebilir. Şeftali tonlarında rujlar daha hoş duracaktır.

Nötr Alt Tonu

Bileği gün ışında kontrol etmek gerekir. Damarlar hem yeşil hem de mavi ise nötr alt tona sahiptirler. Nötr alt tonuna her renk yakışır, her rengi kullanabilirler.

Cilt Alt Tonu Nasıl Seçilir?

Cilt alt tonu nasıl bulunur? Sorusunun cevabı için gün ışığında bileklere veya şakaklarda bulunan damarlara bakmak gerekir. Damarlar yeşil renkte görünüyorsa sıcak alt tonuna, damarlar mavi renkte görünüyorsa soğuk alt tonuna sahipsinizdir. Bu yöntem için güneş ışığı şarttır çünkü en iyi ışık güneş ışığıdır. Altın ve gümüş testi ile de cilt alt tonu öğrenilebilir. Altın takıldığında sağlıklı görünüyorsa sıcak alt tonuna, gümüş takıldığında sağlıklı görünüyorsa soğuk alt tonuna sahipsinizdir.

Yorum Yap

Yorum Yap