İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler
  3. Çankırının gezilecek yerleri ve tarihi eserleri

Çankırının gezilecek yerleri ve tarihi eserleri

çankırı

Türkiye’nin güzel bir ili Çankırı‘dan bahsedeceğiz. İç anadolu bölgesinde olan tarihi şehirlerden birisidir. Eski batılı gezginler yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.

Çankırı’nın nüfusu ne kadar 88.538 olarak 2015 yılında tespit edilmiştir. Çankırı’nın iklimi nasıl diye baktığımızda iç anadolu özgü iklimi görülmektedir. Bir bölgesi kışları serin yazları ılık geçmektedir. Kışlar ise bir bölgede soğuk ve yazlar serin geçmektedir.

Çankırı’nın meşhur etli yemekleri çorbaları tatlıları nelerdir

Lokma, güveç, sini, mıhlama, cevizli hamur, harmandaşı, cızlama, canfes böreği, çullama, mantı, hoşmerim, ince ekmek muskası, kızılcık şurubu, mantarlı keşkek, su böreği, yağlı çörek, bazlama, pelverde, çekme helvası, keşkek, çeç çöreği, fıt fıt aşı, bıhtı, etli hamur, tarhana çorbası, hindi dolması, ev güveci, yumurta tatlısıdır.

Çankırı tarihi gezilecek yerleri nerelerdir

Buğday pazar medresesi, imaret camii, yeni camii, ali bey camii, çankırı evleri, buğday pazarı medresesi, kirmanoğlu medresesi, murat hamamı, karataş medresesi, tuz mağarası, kurşunlu hamamı ve daha bir çok görülmesi gereken yerleri vardır.

Çankırı kaç tane ilçesi var isimleri nelerdir

Bayramören, çerkeş, eldivan, eskipazar, ılgaz, kızılırmak, korgun, kurşunlu, orta, ovacık, şabanözü, yapraklı, atkaracalar 13 tane ilçesi vardır.

Çankırı bulunan üniversiteler nelerdir Çankırı karatekin üniversitesi bulunmaktadır. Okumak isteyen öğrenci adayların bilgisine.

Çankırı otel fiyatları ne kadar 1 gecelik konaklama her şey dahil 75 TL’dir.

Yorum Yap

Yorum Yap