İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler
  3. Çanakkale gezilecek yerleri ve yöresel yemekleri nelerdir

Çanakkale gezilecek yerleri ve yöresel yemekleri nelerdir

çanakkale

Çanakkale antik çağdan kalan troya kalıntıları il sınırları içeresinde bulunmaktadır. Osmanlı Trakya’ya Çanakkale üzerinden geçiş yapmıştır.

Çanakkale nüfusu ne kadar diye bakacak olursak 2015 yılında 159.758 olarak tespit edilmiştir. Çanakkale iklimi ılıman iklim olarak akdeniz ve karadeniz iklimi arasında geçiş iklimi olarak gösterilmektedir.

Çanakkale tarihi yerleri ilk başta Çanakkale Şehitler Anıtı, seddülbahir kalesi, nara kalesi, babakale, atikhisar bigalı kalesi, çimenlik kalesi, gelibolu kalesi, fatih cami, bozcaada kalesi, kilitbahir kalesi, sefer şah cami, azebler namazgahı, yakup bey külliyesi, yazıoğlu türbesi, gazi süleyman paşa türbesi ve daha bir çok osmanlı eseri bulunmaktadır. Mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Çanakkale ilçelerinin isimleri kaç tanesi ilçesi var biga, bayramiç, ayvacık, bozcaada, çan, eceabat, ezine, gelibolu, gökçeada, lapseki, yenice 11 tane ilçesi bulunmaktadır.

Çanakkale meşhur yöresel etli yemekleri çorbaları tatlılar neler

Bozcaada mafiş tatlısı, peynir helvası, kaçamak, hidrallez yahnisi ( oğlak etinden yapın ) kağıtta sardalya, bakla keşkeği, ızgara sardalya, kraliçenin tacı, ateşte ve fırında pilaki, kabaklı saroz böreği, ateş yada fırında domateslisi, akıtma, sardalya salatası, balık çorbası, sardalya buğulama, lakerda, lokma, sardalya dolması, sardalya tuzlama lezzetlerini tatmadan gelmeyin.,

Çanakkale bulunan üniversitelerin isimleri Çanakkale Onsekiz mart üniversitesidir.

Çanakkale otel fiyatları  gecelik konaklama her şey dahil 100 TL bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap