İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Böbrek taşı kaç günde düşürülür

Böbrek taşı kaç günde düşürülür

böbrek-taşı-resimleri

Böbrek taşı nasıl oluşur ilk önce buna bakalım böbrek kanallarının içinde oluşur. İçeresinde mineral bulunan sert yapılı kitledir.

Böbrek taşının oluşma nedenleri sebepleri aile irsi olarak gelme, doğuştan idrar yolları anomalileri ve gut, sistinüri gibi hastalıklardan oluşmaktadır. Kronik pankreans rahatsızlığı, kornik bağırsak iltihabı, metabolizma hastalıkları böbrek taşının vücutta oluşmasına davetiye çıkarır.

Böbrek taşı en çok hangi bölgede olur diye soranlara akdeniz gibi sıcak iklimli yerler olur. Aşırı güneşten dolayı vücut D vitamini sentezini artırır genellikle kalsiyum olmak üzere bazı maddeleri vücuttan fazla emilmesi neden olur. En çok erkeklerde rastlanmaktadır.

Böbrek taşının tanısı uzman doktorlar tarafından görüntülenme yöntemi ile beraber laboratuar sisteminden yardım alınır. Röntgende rahatlıkla böbrek taşınızı görebilirsiniz veya bilgisayarlı tomografi çekilir böylece tüm böbrek taşları görünmüş olur.

Böbrek taşı düşürme teknikleri yolları nelerdir

Boyu 6 mm kadar olan çok küçük böbrek taşları doktorun tavsiyesi doğrultusunda cerrahi işlem yapılmadan düşürülmektedir. Çay, kola, kahve ve benzeri içecekleri doktor hastaya yasaklar ve bol bol su içmesini önerir. Bununla beraber çok aşırı tuzdan uzak durması gerekir. Bol bol yürüyüş ve egzersiz yapması gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise ESWL anlamı böbrek taşı kırma tedavisi yapılır. Üreteroskopi yöntemi, pertükan taş kırma yani PCNL, RIRS retrograd inyraneral cerrahi gibi tekniklerden yararlanılır.

Bitkisel doğal tedavi ile böbrek taşı nasıl düşürülür bununda kolayı var çay yaprağı, ceviz, ıspanak, kakao, buğday kepeği gibi besinlerden uzak durun.

Yorum Yap

Yorum Yap