1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk
  3. Bebeklere Ne Zaman Propolis Verilir?
Trendlerdeki Yazı

Bebeklere Ne Zaman Propolis Verilir?

Artık anneve babalar çocuklarına neyi ne zaman yedirecekleri, ne kadar faydalı ve zararlı olduğunu tam olarak araştırarak vermektedirler.

cocuklara-propolis-ne-zaman-verilir

Artık anneve babalar çocuklarına neyi ne zaman yedirecekleri, ne kadar faydalı ve zararlı olduğunu tam olarak araştırarak vermektedirler. Eski insanların yetiştirmiş oldukları gibi kendi haline bırakılarak çocuk yetiştirme dönemi çok eskide kalmıştır.

 Bazı gıdalar belli yaşlardan önce verilmemesi gerektiği uzmanlarca da söylenmektedir. Doğal bile olsa bazı gıdalar bilhassa bebek beslenmesinde kesinlik ile tavsiye edilmemektedir. Hangi besinlerin ne zaman verileceği ile uzmanların tavsiyesi mutlaka alınmalıdır.

 Bebeklere Bal Verilmesi

 Bebeklere 1 yaşından önce bal verilmesi uzmanlarca uygun görülmemektedir. Bal 1 yaşından önce bebeklerde zehirlenmeye sebebiyet vermektedir. Bu durum mutlaka olacak bir durum değildir Fakat risk içermesi sebebi ile verilmemesi uygundur.

İçerisinde bulunma ihtimali olan bir madde zehirlenmeye sebebiyet vermektedir. Bu durum 1 yaşından sonra geçerli değildir. Bazı aileler balın faydalı olduğunu düşünen bazı anneve babalar 1 yaşından küçük çocuklara bal vererek istenmeyen durumlar yaşaya bilmektedirler.

 Çocuklarda Propolis kullanımı Faydalı mıdır?

 Popolis kullanımı da bal kullanımına benzemektedir. Arıların polen toplama zamanında zehirlenmeye sebebiyet verecek bir maddenin de denk gelmesi durumunda topladığı bilinmektedir. Bu madde 1 yaşından küçük çocukları zehirleyebilecek bir yapıdadır. Bu sebep ile bal tüketimi gibi 1 yaşına kadar kullanılması tavsiye edilmemektedir. 1 yaşından sonra çocukta bir alerji bulunmaması durumunda kullanıla bilir. Alerji yaşayan çocukların kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

 Propolisin Faydaları Nelerdir?

 Propolis bağışıklık güçlendirmek maksadı ile kullanılmakta olup uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tam bir şifa kaynağı olduğu söylenmektedir. Vücudumuzdaki savaşçı hücrelerin artmasını sağladığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra yara ve iltihapların iyileşmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Özellikle küçük çocuklarda antibiyotik kullanılması gereken çocuklarda ilaç yerine kullanılması tavsiye edilmektedir.

 Çocuklar kreş, okul gibi yerlerde birçok kişi ile muhatap olmalarından dolayı her zaman potansiyel bir hastalık geçirebilirler. Bu anlamda da hastalıkların çocuklardan uzak tutulması adına kullanılmaktadır. Birçok kişi faydasını görmektedir.

 Piyasada Bulunan Sahte Bal ve Propolis

 Burada tekrar edilmesi gereken konu bal ve türevlerinin 1 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerektiğidir. Ciddi derece de zehirlenmeler gözükebilmektedir. Bunun yanı sıra orijinal olmayan bal ve türevleri de maalesef istenmeyen durumlara sebebiyet vermektedir.

Son zamanlarda bal ve propolis açısından çok sahte, ucuz ürün bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili hem kendimizi hem çocuklarımızı korumak gerekmektedir. Sağlıksız ürünün ucuz olması sebebi ile tercih edilmeyeceği bil hassa bal konusunda bilinmeli bu hassasiyete göre davranılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap