1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri nelerdir

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri nelerdir

guzel-bebek-resimleri

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur annelerin en çok sorun yaşadığı konulardan birisidir. Bu durum bebeklerinizi iştahsız ve sorunlu bir hale getirir ve bu durumdan dolayı annenin psikolojisi bozulur. Bebeklerde burun tıkanıklığına iyi gelen bitkisel doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bebeklerin burun içleri hızlı şekilde kurur ve tıkanır. Bizim gibi su veya peçete ile temizleyemezler bu durum bebekte uyku bozukluğu ve beslenme durumunu olumsuz şekilde etkiler. Bu durum orta kulağın hava almasını engeller. Burun içi akciğer giden havayı ısıtır filtre eder ve nemlendirir burnu tıkalı bebekler ise ağız içi hava alır ve kirli soğuk havanın burundan geçmeden doğrudan direk olarak akciğerlere gitmesini sağlar. Burnu tıkalı bebeklerde solunum yolu enfeksiyonları görülmektedir.

Bebeklerde burun tıkanmasının nedenleri nelerdir

 • Alerjiler başta gelir.
 • Enfeksiyon durumları nezle ve grip gibi.
 • Kuru hava burun içeresinde salgı bezlerinin savunmasını silia denen küçük tüylerin çalışmasını engeller ve burun tıkanmasına neden olur.
 • Burunda doğumdan gelen geniz eti, atrezi, burun şekli bozukluk durumları, koanal gibi durumların gözükmesi
 • Burun içeresinde yabancı cisim olması.
 • Burun içi kan birikmesi.
 • Polipler, tümör ve kistler olması.
 • Burun açan ilaçların uygunsuz olarak kullanılması.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için doğal tedavi yöntemleri

 1. Sıcak su veya az ılık su banyo yaptırın bu sayede tüm bebeğinizdeki iltihap akacaktır.
 2. Bebeğinizin odasını nemlendirin. İçeride küf ve buna benzer pis kokular olmasın.
 3. Yatak kısmının baş bölgesini yüksek tutun.
 4. Sıvı verin ve bol bol emzirin anne sütü vücudunu güçlendirecektir.
 5. Burun için aspiratörü kullanın.
 6. Serum fizyolojik kullanmaya özen gösterin. Eczanelerden temin edebilirsiniz. Bu bebeğinizi hapşırmasını sağlar ve burun içi pislikleri dışarı atacaktır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için tuzlu su kullanılmalı mı

Bebeklerde burun tıkanıklığına iyi gelen tuzlu su kullanmanın faydaları burun tıkanıklığını aza indirir. Virüsler, alerjiler ve tahrip edici maddeler dışarı atmış olur. Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını önler. Alerjik ilaçların kullanılmasını aza indirir. Öksürüğe mani olan durumları engeller.

Burun tıkalı olan bebeğe ne yapılmamalı

Dekonjestan içerikli damlaları 2 yaş altındakilere kullanmayınız. 2 yaş ve üzeri ise kullanımı 3 günü aşmaması gerekir. Kulak temizleme çubuğu, burun temizleme çubuğu gibi cisimler kullanmayınız. Serum fizyolojik kullanacağınız zaman bebeğin burun içi mukozasına zarar vermeden, yavaş şekilde kullanın.

Yorum Yap

Yorum Yap