1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk
  3. Bebekler neden ağlar?
Trendlerdeki Yazı

Bebekler neden ağlar?

Çoğu anneler bebekleri ağlayınca telaşa kapılır, susturmaya çalışır ve neden ağladığını hemen bulmaya çalışırlar.

bebekler-neden-aglar

Neden Bebekler Ağlar

Bebeğiniz Neden Ağlar?

 Çoğu anneler bebekleri ağlayınca telaşa kapılır, susturmaya çalışır ve neden ağladığını hemen bulmaya çalışırlar.

 Yeni doğan bebeklerin ağlaması gayet doğaldır. Çünkü bebekler kendilerini ağlayarak ifade ederler ve bu onların en temel iletişim şeklidir.Bebekağlamasının birden fazla nedeni olabilir ancak bebeğinizin ağlamasının her zaman duygusal ya da ihtiyaçsal bir anlamı olmayabilir. Örneğin, bebekler doğduktan bir kaç hafta sonrasına kadar ağlama durumunu refleks olarak gerçekleştirebilirler. Fakat bebeklerin genel olarak ağlama nedenlerini bir kaç başlık altında toplayabiliriz.

 Acıkmış Olabilir

 Bebeğiniz ağlıyorsa akla ilk gelecek olan acıkmış olma ihtimalidir. Yenidoğan bebekler 2-3 saatte bir emmek isterler. Bebeğiniz eğer dudaklarını emme hareketinde olduğu gibi büzüştürerek ağlıyorsa acıkmış olabilir.

 Gaz Sancısı Olabilir

 Bebeğin karnı doymuş olmasına rağmen hala ağlıyorsa anne, bebeğin karnını kontrol edebilir. gazı olan bebeğin karnında şişli ve sertlik görülür ve bebek bacaklarını karnına doğru hareket ettirerek ağlar.

 Uykusu Olabilir

 Bebekler bir günde ortalama 16 saat uyumaktadırlar. Bebeğiniz yeterli uykuyu alamadıysa ve dinlemediyse yorgun olacağından, huysuzlanarak ağlamaya başlar. Bebeğin uykusunun geldiği ve yorgun olduğu gözlerini ovuşturmasından da anlaşılabilir.

 Sıkılmış Olabilir

 Bebek, bulunduğu ortamda sıkıldığı içinde ağlayabilir. Örneğin, bebeğin bulunduğu ortamın olması gerekenden fazla sıcak olması bebekleri huzursuz edebilir. İdeal olan oda sıcaklığı 22-24 derece arasındadır. Oda sıcaklığı bunun üzerindeyse veya bebek üşür endişesiyle aşırı kalın kıyafetlerle giydirilmişse veya sıkıca kundaklanmış ise bu durum bebeğin rahat nefes almasını ve hareketlerini zorlaştırıp bunalıp ağlamasına neden olacaktır.

 Rahatsız Olabilirler

 Bebek, kıyafeti içinde rahat değilse huzursuzluğunu gösterebilmek için ağlar. Kıyafet içinde rahat hareket edemiyorsa, kıyafetleri sıkıyorsa ya da giydirilen kıyafeti onu kaşındırıyorsa rahatsız olup ağlayacaktır. Üşüdüğü için ağlıyor olabilir. Bebeğin üşüdüğünden emin olamıyorsanız vücut ısısını ölçebilirsiniz. İdeal vücut ısısı 36 ile 37 derece arasında değişiklik gösterir, bunun altındaysa üşüyordur. Altını ıslatmış olabilir. Bu sebeple bezinin ara ara kontrol edilmesi gerekir. Bebek, 6-10 ay arasında ise diş çıkarıyor ve bunun huzursuzluğunu yaşıyor olabilir. Bir yeri ağrıdığı için, pişik olduğu için ağlıyor olabilir. 

 İlgi İhtiyacı Olabilir

 Bebekler bazı zamanlarda anne ve babasının ilgi ve şefkatine ihtiyaç duyarlar, kucak isterler. Ani bir sesten, gürültüden veya nesneden korkmuş olabilirler. Böyle durumlarda da kendilerini yine en iyi ağlayarak ifade ederler ve anlaşılıp ilgi görmeyi beklerler. Özellikle annenin vücut ısısı ve kalp atışını hissetmesi, bebeğin güven duygusunu artıracağından sakinleşmesini sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap