İlginizi Çekebilir
yaklaşan doğum ve belirtileri nelerdir
  1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk
  3. Bebekler ne zaman tekmeler?
Trendlerdeki Yazı

Bebekler ne zaman tekmeler?

Anne karnındaki bebekuzun bir süre hareketlidir , annenin karnında hapşurabilir veya hıçkırabilir , ve bunun sonucunda diyaframı hareket ettirebilir dönebilir ve bir çok uzuvlarınızı geliştikçe haretket etme isteğiniz olduğundan daha fazla olacaktır . Bebekler zaman geçtikde anneyle duygusal bir bağ kurar..

bebekler-ne-zaman-tekmeler

Bebek Ne zaman Tekmeler

 Anne karnındaki bebek uzun bir süre hareketlidir , annenin karnında hapşurabilir veya hıçkırabilir , ve bunun sonucunda diyaframı hareket ettirebilir dönebilir ve bir çok uzuvlarınızı geliştikçe haretket etme isteğiniz olduğundan daha fazla olacaktır . Bebekler zaman geçtikde anneyle duygusal bir bağ kurar 

 gelişme sürecinde ise size bir mesaj verir .

 Gıdalara Reaksiyon 

 Annenin gebelik esnasında yediği yiyecekler ve gıdalar , bebeği rahmin içindeki ve dışındaki bebeği çevreleyen ve eş değer kılan amniyon sıvısı aracılığıyla beraber bebeğe erişir. Bebek bu aromaları sevebilir fakat sevmeme ihtimali vardır lakin reaksiyonu her zaman anne karnında hissedilebilir.

 Anne karnında tekmelerin azalması ne anlamına gelir ? 

 Son 3 veya 4 aylık dönemde derli toplu olarak karnınızda tekme atan bebeğinizin bir müddettir tekmelerini eğer karnınızda bebeğinizin tekmelerini hissetmiyorsanız bir vaziyet yani durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Arada sırada bebeğin faaliyetlerini durumunu hissetmemiş olabilir veya bebek uyku halindeyken ondan hareket beklemiş ve umuda kapılmış olabilirsiniz.

Bunun amacıyla bebeğinizin faaliyetlerini hareketlerini ve saatleri ezberleyerek dinlemenizde yarar var. Anne bir şeyler yiyip içtikten sonra, yeteri kadar sıvı almış olarak yan yatar pozisyonda bebeğin tekmelerini sayabilir. Şayet 2 saat boyunca bebeğin takriben 10 bebek hareketi hissedildiyse bu hususta bir meselenin olmadığını anlayabiliriz. Şayet bebek hareketleri 10 tanenin altındaysa veya hiç tekme hissedilmediyse hekiminize başvuru etmelisiniz.

 Tekme Sebepleri neler olabilir ? 

 Bebeğin rahimde yaşaması, annenin hareketlerine veya çevrede ilerleyen olaylara reaksiyonsuz kalmasına mani değildir. Bu yüzden bebek, bir hayli sebepten ötürü tekmelerini anneye hissettirebilir.

 Annenin Sinir Stresi veya düzensiz beslenme problemleri 

 Duygusal ve fiziksel vaziyetiniz durumunuzu bebeğin faaliyetlerini etkiler. Benzer herhangi bir şekilde , yetersiz ve düzensiz beslenme kaynağı, fetal aktiviteyi azaltan beynin ve sinir stres sistemlerinin hatalı gelişmesine sebep olabilir. Bebeğin hareketini veya teklemelesini hissetmiyorsanız çokca su içirin ve yürüyüşe çıkın.

 Kesenin durumu nedir ? 

 Amniotik sıvının çok derecede azalmasına, gerilim ya da yeterli bulamadığınız oksijen kaynağı ve sebebiyle fetal hareketleri yavaşlar.

 İzlemek ve Tanımak nedir ? 

 Bu vaziyet ve durum göbek bağı büküldüğünde ya da deforme olduğunda meydana çıkar. Bu hal bebeğe oksijen verilmesini keser.

 Şayet şüphelendiğiniz bir hal varsa, derhal hekiminize başvuru edin. Doktorunuz, bebeğinizin kalp atışını kontrol , amniyon sıvısını ve bebek faaliyetlerini denetim ederek sizi yönlendirecektir. .

Yorum Yap

Yorum Yap