İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki ve Çiçek Bakımı
  3. Bahçelerin mis kokulu çiçeği hanımeli hakkında neler biliyoruz

Bahçelerin mis kokulu çiçeği hanımeli hakkında neler biliyoruz

hanımeli çiçeği

Hanımeli, bahçelerin en güzel kokan çiçeklerinden biridir. Bakımı çok kolay olan bu çiçeğin bilimsel adı Lonicera periclymenum ‘dur. Hanımeli, ülkemizde ve tüm dünyada sevilen uzun ömürlü bahçe bitkilerindendir. Sarmaşık gibi gelişerek, ulaşabildiği dalların çevresine sarılır ve 7-8 metre kadar uzağa gidebilir. Hanımeli bitkisinin ana vatanı Avrupa Kıtası ‘ dır. Soğuğa oldukça dayanıklıdır. Hatta, – 30 derecelere kadar dayanıklılık gösterir. Hanımeli çiçeği, bulunduğu ortamın iklim şartlarına göre kışın yapraklarını dökebilir ya da bütün yıl yapraklı kalabilir.

hanımeli bitkisi bakımı ve yetiştirlmesi

Hanımeli çiçeği nasıl yetiştirilir ve bakımı nasıl yapılır

  • Toprağı : Hanımeli bitkisinin toprak sorunu pek yoktur. Az kireçli topraktan, orta asitli topraklara, fazla killi veya fazla kumlu toprağa kadar her tür toprak hanımeli çiçeğinin yaşaması için uygundur. Yaprakları ve çiçekleri gayet küçük ve hafif olan hanımeli gübrelenmesi veya besin takviyesi gerektirmeyen bir bitkidir.

Eğer hanımeli çiçeğini saksıda yetiştirmek istiyorsanız, doğal humuslu gerçek toprak en uygun toprak türüdür. Bu tür kaliteli topraklar 2-3 yıl gübre veya bitki besini istemezler.

  • Hanımeli çiçeği nasıl sulanır? İlkbahardan sonbahara kadar devamlı çiçeklenen hanımeli bitkisi daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle toprağının biraz olsun kuruduğunu gördüğünüz an hemen sulamanız gerekmektedir. Eğer, sadece ilkbahar mevsiminde çiçeklenen bir hanımeli çiçeğine sahipseniz, toprağı kurudukça, çiçeğinizin normal su ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
  • Hanımeli bitkisi nasıl çoğaltılır? Hanımeli bakımı kadar çoğaltılması da çok kolay olan bir çiçektir. İki basit yöntemle hanımeli çiçeğini çoğaltabilirsiniz.

1- Hanımeli çiçeğinin herhangi bir dalını kesmeden, dalın bir bölümünü toprağa gömerek çoğaltma yapabilirsiniz. 1-2 ay gibi kısa bir süre içerisinde köklenen bu dalı söküp, köklenmiş kısmını keserek başka bir yere dikebilirsiniz. Kesin sonuç alabileceğiniz bir yöntem olması sizin yeni hanımeli çiçeklerine sahip olmanızı sağlayacaktır.

2- Hanımeli çiçeğini çoğaltmak için İlkbahar ve Yaz ayları uygun zamandır. Yapmanız gereken, yapraklı ve olgun bir dalı seçmeniz ve hiç bir işlem yapmadan direk toprağa dikmektir. Temiz ve sağlıklı bir bahçe toprağında köklenmemesi mümkün değildir.

  • Işık ve ortam : Hanımeli açık havada yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Kapalı yerleri sevmez. Bahçelerde yetiştirildiği gibi açık balkon ve teraslarda da saksı içerisinde yetiştirmek mümkündür. Yarı gölgeli ortamları sevdiği gibi fazla güneşli alanlarda da yetişebilir. Aşırı gölgeli yerlerde hanımeli çiçeği güneşli alanlara ulaşmak ister. Bu istek çiçeğin fazla uzamasına ve bu süre içerisinde çiçek açmamasına sebep olur. Hem fazla sıcak hemde havasız ortamlar hanımelinin gelişmesini ve büyümesini durdurur.
  • Nasıl budanır? Hanımeli çiçeğinin bazı türleri sadece ilkbaharda çiçek açar. Bu türlerinin budaması, çiçekleri solduktan hemen sonra yapılmalıdır. Böylelikle yaz boyunca sağlıklı bir şekilde gelişip, büyümesi ve gelecek yıla daha fazla çiçek açması sağlanmış olur. Sonbahara kadar çiçek açmaya devam eden türlerini ise, sonbahar sonunda yada en geç kış sonuna kadar budama yapılmalıdır. Hanımelinin yaprakları bozulup dökülmeye başladığı zaman budama zamanı gelmiş demektir.
  • Çiçek hastalıkları: Hanımeli çiçeğine en fazla zarar veren, beyaz kanatlı küçücük bitlerdir. Kar gibi beyaz pamuk topları gibi oluşumlar yapan bitler ve gözle görülmesi mümkün olmayacak kadar küçük örümcek parazitlerdir. Havaların ısınmasıyla çiçeğin yapraklarının altında çoğalırlar ve yaprakların kurumasına sebep olurlar. Bu parazitler sıcak ve kuru ortamlarda yaşayabildikleri için, sabah akşam yapraklara bol bol su püskürterek bu asalak böceklerden kurtulmak mümkündür. Hanımeli bitkisinin aşırı sulanması da yapraklarda bir takım hastalıkların oluşmasına neden olur.Toprağın aşırı kuru olması da çiçeğin sağlığı açısından iyi değildir. Bu durumda ise, bitkinin köklerine bazı parazitler tarafından hastalık bulaşması söz konusu olabilir. Bu da bitkinin çürümesine ve ölmesine sebebiyet verecektir. Yalnız saksıda değilde, bahçede toprakta yetiştirdiğiniz yaşlanmış hanımeli çiçeği bundan etkilenmez.
  • Hanımeli ne zaman çiçek açar? Hanımeli çiçeğinin bazı türleri,  ilkbahardan başlayarak sonbahara kadar sürekli çiçek açar. Bazı türleri ise yalnızca ilkbaharda çiçeklenir. Bir önceki yıldan kalan  ince dallardan gelişen yan dallarda çiçeklenme işlemi gerçekleşir. Devamlı çiçek veren türlerinde ise yeterince olgunlaşan ince dallardan gelişen yan dallarda çiçeklenme olur. Yeni dikilen küçük hanımeli fidanları, çiçek açma  olgunluğuna erişmesi yetiştirilme şartlarına ve güneş alma durumuna göre değişiklik gösterir. Bol güneş hanımelinin çiçek açması için çok önemlidir. Yeterince güneş ışığı alan bir yerde, diktiğiniz fidan  hanımeli sonbahara kadar 1 metreden fazla büyüyüp gelişmişse önümüzdeki yıl mutlaka çiçek açar. Diğer durumlarda çiçek açma olgunluğuna erişmesi biraz uzun sürebilir. Bu süre yaklaşık olarak 3-4 yıl arasında değişir.

Hanımeli çiçeğinin anlamı: Çiçek ailesinin zarif üyesi Hanımeli bağlılık anlamına gelir. Sevdiğinize olan bağlılığınızı göstermek için hanımeli çiçeği tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap