1. Ana Sayfa
  2. Bitki ve Çiçek Bakımı
  3. Atatürk çiçeği yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz

Atatürk çiçeği yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz

atatürk çiçeği

Ülkemizde Atatürk çiçeği olarak bilinen bitki , anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan bu bitki sütleğengiller familyasına ait bir çiçek türüdür. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bir süs bitkisi olarak Türkiye ‘de tanınması ve yetiştirilmesini sağladığı için, bu çiçeğe bitki bilimcileri tarafından gelen öneri üzerine Atatürk çiçeği adı verilmiştir. İngilizcede Poinsettia olan adını, 19 yy. da bu çiçeği Meksika ‘ dan Amerika ‘ya götüren ve yaygınlaştıran ABD ‘ li devlet adamı, psikiyatrist ve bitki bilimci Joel Roberts Poinsett ‘ den almıştır. Batı dünyasında Neol yıldızı olarak da bilinir. Atatürk çiçeği , kışın yapraklarını dökmeyen bir çalı türüdür. Asıl rengi kırmızı olan bu çiçeğin genleriyle oynanarak günümüzde başka renk ve tonlar elde edilmiştir.Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kırmızı taç yapraklarının arasında sarı, küçücük çiçekler belirmeye başlar. Kokusu olmayan bu çiçekler çok güzel bir görünüme sahiptirler. Bu dönemde çiçeğe fazla su vermemeye dikkat edilmelidir. Atatürk çiçeği çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bulundurulmamalıdır. En ideali Atatürk çiçeğinin pencere önünde tutulmasıdır. Böylece çiçeğimiz hem sevdiği güneş ışığından yeterince faydalanırken hem de serin kalacaktır. Ev ortamında en düşük 10 derece, en yüksek 19 derece ısıya dayana bilen bir çiçek türüdür.

atatürk çiçeği resimleri

Atatürk çiçeği nasıl çoğaltılır?

Kış mevsimi bitip bahar ayına girdiğimiz zaman, Atatürk çiçeğinin kendini salıp bıraktığı zamandır. Bu dönemde çiçeğe budama yapılır. Budama yaptığımız dallardan çelik usulü ile bitkinin çoğaltma işlemini gerçekleştirebiliriz. ayrıca köklerinden ayırarak da Atatürk çiçeğini çoğaltabiliriz. Bu işlemi yaparken köklerinden ayırdığımız fidenin hemen başka bir saksıya dikilmesi gereklidir. Kökten çoğaltma adı verilen bu yöntem için en uygun zaman Mayıs ayıdır.

Atatürk çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi 

  • Toprağı Atatürk çiçeği için uygun toprağı , bahçe toprağına yaprak çürüğü, kil ve yanmış çiftlik gübresi karıştırılarak hazırlanır.
  • Gübrelenmesi  Atatürk çiçeği bitkisini gübrelemek için sıvı bitki besini kullanmak yeterli olacaktır. Çok fazla gübreye ihtiyaç duymayan bitkiyi ayda bir kez gübrelemek kafi gelecektir.
  • Nasıl sulanır Suyu seven bir bitki olan Atatürk çiçeği,  toprağını  kontrol ederek, yaz aylarında haftada bir kaç kez sulama yapmalıyız. Kış aylarında fazla sulama yapılmamalıdır. Sadece haftada 1 kere, oda sıcaklığındaki su ile sulama yapmak bitkinin su ihtiyacını karşılayacaktır.Bahar aylarında kış aylarına nazaran daha fazla suya ihtiyaç duyacağından su miktarını artırmamız gereklidir. Atatürk çiçeğine bahar aylarında haftada 2 kez sulama yapmalıyız. Sulama yaparken dikkat etmemiz gereken bir hususta saksının tabağında hiç bir zaman su bırakılmamasıdır. Saksı tabağında kalan su bitkinin çiçek hastalıklarına yakalanarak çürümesine sebep olacaktır.
  • Nasıl budanır Atatürk çiçeği, uzun süre çiçekli kalan bir bitki olduğundan, dalları üzerindeki çiçekler solup döküldükten sonra budama yapmak doğru olacaktır. Bitkinin tekrar çiçek açması ve sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişimine devam edebilmesi için kuruyan yaprak ve çiçeklerin kesilerek alınması gereklidir. Ayrıca kesilen yerlerin içerisine hava akımının girişine engel olmak için üzeri kapatılmalıdır.
  • Saksı değiştirilmesi Atatürk çiçeği bitkisini diktiğiniz ilk yılda saksı değiştirmeye gerek yoktur. Daha sonraki yıllarda mevcut saksının bir boy büyüğü ile saksı değişimi gerçekleştirilir.
Yorum Yap

Yorum Yap