İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki ve Çiçek Bakımı
  3. Afrika menekşesi

Afrika menekşesi

afrika menekşesi çiçeği

Herkesin çok beğendiği ve hemen hemen her evde yetiştirilen ve ya yetiştirilmiş, tropikal bir bitki olan Afrika menekşesi her mevsim çiçek açtığı için salonlarda ve ofislerde çokça tercih edilen, yetiştirilmesi kolay bir süs bitkisidir. Mavi, pembe, beyaz, mor, kenarları beyaz ortası mavi ve leylak rengi çiçeklere sahip olup, katmerli ve düz çiçekleri vardır. Gölgeli bir güneş ve normal ısıda çok güzel büyür.

afrika menekşesi bakımı nasıl yapılır

Saksılama işleminde bitkinin, sapın kökle birleştiği kısmın toprak hizasından aşağıda olmamasına ve yaprakları çürümemesine dikkat edilmelidir. Afrika menekşesinin toprağının nötr veya çok az asitli toprak olması daha uygundur. Saksı toprağının kurumaması için sulamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Afrika menekşesi, saksı altlığına su doldurularak sulanmaz. Bu şekilde yapılan sulamalarda kök çürümeleri, yaprak kıvrılmaları  hatta çiçeğin kuruması söz konusu olabilir. Çiçeğinizi doğru bir şekilde sulamak istiyorsanız, toprak kuru iken bolca sulayıp, tabağına dolan suyu bir saat sonra boşaltmanız gerekmektedir. Toprak üstü tamamen kuruduktan sonra sert olmayan su ile bir sonraki sulamayı yapabilirsiniz. Nemli ortamı sever, çok kuru ortama dayanır fakat çiçek açmaz. Menekşeler için evinizde en uygun yer aydınlık mutfaklardır.

afrika menekşesi

Afrika menekşeleri için gübreleme de çok önemlidir. Toprağı kuru olan menekşelere kesinlikle gübre verilmemelidir. Menekşeyi çoğaltma işi çelikleme ve tohumla yapılır. Tohumla çoğaltma Mart ayında 25-28 derece sıcaklıkta yapılmalıdır. Çelikle çoğaltma işlemi ise, yaprak sapından 2,5 -3 cm. boyunda alınan çelikleri nemli mahrukat çürüğü ve kum karışımı bulunan toprakta köklendirilerek gerçekleştirilir. Çeliklemede dikkat edilecek nokta çiçeğin gelişeceği bölge olan yaprak sapından toprağa gömülmesidir. Menekşeler dekoratif küçük saksılara konularak evde güzel bir estetik sağlarlar.

Yorum Yap

Yorum Yap